Şike davasında şok gelişme!

Şike davasında şok gelişme!
F.Bahçe, CAS'tan gelecek gerekçeli kararı beklerken, UEFA'nın kurullarında da farklı bir bekleyiş var.

Fenerbahçe, CAS’tan gelecek gerekçeli kararı beklerken, UEFA’nın kurullarında da farklı bir bekleyiş var.

Öncelikle Türk yargısına göre hazırlanan iddianame ve verilen cezalar, UEFA’nın zirvesinde soru işaretlerine sebep oldu. Eurosport Türkiye, UEFA’nın yıllardır üst düzey çalışmalarında yer alan ancak adının açıklanmasını istemeyen bir yöneticisine şike sürecini sordu. UEFA yetkilisi, bazı konularda hala içlerinin rahat olmadığını ancak cezayı gerektirecek unsurların da yer aldığını ifade etti.

ŞİKE VAR AMA!..

Eurosport Türkiye’den Alper Aslan’ın ulaştığı ve isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey yetkili, Türkiye’de devam eden yargılamanın şike sürecinde başrol oynadığını belirtti. Gözaltıların ardından şike davasının başladığını hatırlatan yetkili, UEFA’nın kendi soruşturmasından önce Türk yargısının delillerine göre kararlar verdiğini ifade etti. Açıklamalarına ise şöyle devam etti;
“O dönemde Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi’ne gönderilmesi bir intihar olurdu. Türkiye’nin en prestijli basın kuruluşları saatlerce yayın sayfalarca haber yaptı. Bunların hepsinden yararlandık. Ama bizim için Türk yargısının aldığı ön kararlar ve tutuklamalar çok etkili oldu. Bunun üzerine biz de Şampiyonlar Ligi’ne gönderilmelerine engel olduk. Şikenin olduğuna inanıyoruz ama bunu biz değil Türk yargısı ortaya çıkarmalı. Aldığı kararın arkasında durmalı.

UEFA ARTIK ENDİŞE İÇİNDE

Türkiye’den gelen tüm raporlar Fenerbahçe’nin şike yaptığını gösteriyordu. Hatta yaklaşık 12-13 takımın ismi yer alıyordu. Ama ibre bir anda sadece Fenerbahçe’nin üzerine çevrildi. Eğer Türk yargısından şike yapılmadığı ile ilgili bir sonuç çıkarsa UEFA kendi yargılamasının arkasına sığınacak. Ama daha önce ‘Türk yargısı bu kararı verdi biz de ona göre tavır aldık’ sözleri başlarına bela olacak. Bu yüzden Türkiye’deki yargılama sürecinin bitmesi ile birlikte yeni adımlar atılacak. Bunun açıklaması şu, eğer yargı şike kararı onanırsa UEFA yaptırımlar için düğmeye basacak. Fenerbahçe puan silmeden küme düşürülmeye kadar birçok riskle karşı karşıya kalacak. Ama yargılama tekrar başlar veya dosyalar ayrılıp süreç uzarsa ceza 1 seneye inecek. Buna şike yoktur kararı da dahil. Yani Fenerbahçe ile ilgili şike yapılmadı kararı çıkarsa UEFA cezayı indirir. Yargıtay hali hazırdaki cezaları onarsa UEFA yaptırımlar için hemen düğmeye basar. Ama Türk yargısı yeni bir yargılama süreci başlatır veya dosyalar birbirinden ayrılırsa cezaların ertelenmesi kararı çıkabilir. Bunun için UEFA’da gergin bir bekleyiş var.”

UEFA yetkilisi ayrıca Fenerbahçe’nin geçen yıl kupalara katılma kararının da buna benzer bir nitelik taşıdığını ifade etti. Fenerbahçe’nin şike süreci içinde sürekli git geller yaşadığını, karar süreci uzarsa eldeki cezanın şimdilik askıya alınabileceğini ve ilerleyen yıllarda yeniden uygulanabileceğini belirtti.(MUE)

Etiketler: , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com