Şike davasında top çevirmece

Şike davasında top çevirmece
17 Ocak'ta onaylanan dosyanın Yargıtay'da tutulması, Aziz Yıldırım'ın cezaevine girişinin yerel seçim sonrasına sarkıtılma gayreti olarak değerlendiriliyor.

Yargıtay Başsavcılığı'nın, dün, şike dosyasını yeniden incelediği, kararın buna bağlı bozulabileceği şeklindeki 'tweet'leri heyecan yarattı. Aziz Yıldırım başta olmak üzere, şike cezalarını onaylayan Yargıtay 5.Ceza Dairesi'nin, aslında olmayan AİHM kararlarına atıf yaptığı haberi de bununla birleşince, Fenerbahçe hisseleri yükseldi. Başsavcılığın, "Dosyanın tümden ve yeniden incelenmesi söz konusu değil, rutin olarak sanıklardan gelen itirazlar değerlendiriliyor" şeklindeki açıklamasıyla ortalık sakinleşti.


Aziz Yıldırım başta, Fenerbahçe yöneticileri ve daha birçok sanığın cezalarının onaylandığı şike dosyası için, karar 17 Ocak'ta verilmişti. Yargıtay 5. Ceza Dairesi kararlarına karşı Başsavcılık, süresi içinde sanıklar aleyhine herhangi bir itirazda bulunmadı. Ancak yasada, sanıklar lehine inceleme ve itiraz yolunda bir süre öngörülmediği için, bu kapı hep açık durumdaydı.


YARSAV HEYECAN YARATTI
Yargıtay'ın, cezaların büyük bölümünü onaylayıp bir kısım sanıklar yönünden verdiği bozma kararının, karar düzeltme isteminin reddinden sonra ilk mahkemeye gönderilmesi ve cezası onaylanan sanıkların hapse konulmasının gecikmesi zaten tartışılıyordu. Bunun üzerine Başbakan Erdoğan'ın Fenerbahçe kongresine yönelik müdahale içerikli görüşme kayıtları da önceki gün internete düşmüştü. Dün, bu tartışmalar iki heyecanlı haber ile en üst noktaya çıktı. Sabah ilk heyecan yaratan Karşı Gazetesi'nin, 'Fenerbahçe'ye Yargıtay Şikesi' manşetiyle verdiği haber oldu. Haberde, davayı karara bağlayan Daire'nin, aslında hiç olmayan AİHM kararlarına atıf yaparak gerekçe yazdığı iddiası yer alıyordu. Bu haber, spor, yargı ve siyaset kulislerinde konuşulurken, ortalığı asıl karıştıran ise savcı ve yargıçların örgütlü olduğu YARSAV'ın sosyal medyada paylaştığı tweet'ler oldu.


Bu tweetlerde yer alan "Yargıtay Başsavcılığı, Fenerbahçe dosyasını yeniden incelemeye aldı. Yasa gereği dosyanın infaz için İstanbul'a gönderilmesi gerekirken, sanıklarca yapılan inceleme istemi dikkate alındı. Bu inceleme sonucunda, Ceza Genel Kurulu'na yapılacak itiraz üzerine, Yargıtay 5.Ceza Dairesi'nin kararı değişebilir. Başsavcılığın bu incelemeyi tamamlaması için yasal bir süre sınırı bulunmamaktadır" ifadeleri büyük heyecan yarattı. Bu tweet'ler üzerine, Fenerbahçe'nin borsa hisseleri hızla yükselmeye başladı. Ancak, bir süre sonra Yargıtay Başsavcılığı'ndan gelen "Sakin olun, olağanüstü bir durum veya sıfırdan inceleme yok. Yapılanların tümü rutin. Sanıkların tek tek itirazlarının incelemesi zaman alıyor" açıklamasıyla ortam yatıştı ve değerlenen hisseler düşmeye başladı.


TOP ÇEVİRMECE, KARAR KESİN
Nitekim, ilk heyecana vesile olan YARSAV'dan da, Başsavcılık'ta yapılanın yeniden yargılamaya da yol açacak yeni-kapsamlı bir inceleme olmadığı yönünde yeni tweet'ler geldi. YARSAV aksine, şike davasında durumun değişmeyeceğini, sadece kararın infazının seçim sonrasına bırakılmak istendiğini bu mesajlarında şöyle savundu: Yargıtay kulislerinde, Başbakan'ın isteğiyle Adalet Bakanı'nın, Yargıtay Başsavcısı ile görüştüğü kararın infazının seçim sonrasına bırakılmasını istendiği konuşuluyor. Buna göre, Yargıtay Başsavcılığı'nın seçime kadar bekleyip, seçimden sonra itiraz etmeyerek kararın infaz edilmesini sağlayacağı konuşuluyor. Çünkü Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin kararı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tebliğnamesiyle yüzde 100 uyumlu çıkmıştı.


İTİRAZ SAYISI ÇOK FAZLA
Bu arada Başsavcılık kaynakları, Daire kararında olmayan AİHM kararlarının dayanak alındığına ilişkin iddiaları inceleme kapsamında görmezken, yapılan işlemlerin aslında ne olduğuna ve dosyanın halen neden Yargıtay'da olduğuna ilişkin şu açıklamalarda bulundu:
Başsavcılığımızın, Yargıtay 5. Ceza Dairesi kararına karşı yapacağı aleyhte itiraz süresi doldu. CMK'nun 308. maddesi uyarınca, sanıkların lehine yapabileceğimiz itirazlarda ise süre sınırlaması bulunmuyor. Biz de halen dava sanıklarının ayrı ayrı verdikleri itiraz dilekçelerini incelemeyi sürdürüyoruz. Haberlerde iddia edildiği gibi, başsavcılığımızda yeniden inceleme kararı alma gibi bir usül bulunmamaktadır. Yapılan normal rutin incelemedir. 17 Ocak'tan bu yana bunun sürüyor olması da itiraz sayısının çokluğundandır. Tüm dilekçeleri toplamak, tüm itirazları incelemek ve çalışmamızı tamamlamak istiyoruz.


SONUÇ DEĞİŞİR Mİ?
Başsavcılığın bu açıklamasından sonra gözler, sonucun ne olacağına çevrildi. Davanın esas aşamasında, Daire'nin verdiği kararlarla neredeyse tamamıyla uyumlu tebliğname hazırlayan başsavcılığın, bireysel itirazlar üzerine cezaları onaylanan sanıklar lehine itirazda bulunma yetkisi var. Ancak, bu ihtimal pek güçlü gösterilmiyor. Başsavcılığın, dosyayı bir süre sonra gereği için ilk mahkemesine gönderme beklentisi ise yüksek. Başsavcılığın, bunu da seçim sonrasına bırakabileceği ileri sürülüyor. Başsavcılığın, dosyanın tümüyle ve esasıyla ilgili itirazları kabul etmesi çok beklenmezken, cezaları onanan sanıklar lehine yapacağı muhtemel itirazları ise, üst kurul sıfatıyla Yargıtay Ceza Genel Kurulu (CGK) karara bağlayacak. Kurul'un verdiği kararlar, mahkeme ve Yargıtay dairesi için de bağlayıcı olacak. Öte yandan, Yargıtay Başsavcılığı'nın, bireysel itirazları tümüyle reddetmesi halinde, cezası onanan şike dosyası mahkumları için, cezaevi günleri başlayacak. O aşamada, cezaları Yargıtay tarafından bozulan sanıkların yeniden yarglanmalarına da başlanacak.


UEFA'dan sevindirici haber geldi iddiası
Fenerbahçe ile UEFA arasında son yıllarda yaşanan kötü trafiğin ardından yeni haber camiada sevinç yarattı. UEFA'ya ulaşan Yargıtay'ın gerekçeli kararından sonra disiplin komitesinin sarı-lacivertliler için yeni bir soruşturma açmayacağı ve davanın şahıslar üzerinden devam edeceği iddia edildi. superFB.com'da yer alan haber göre; UEFA kanadında 2010-2011 sezonuyla ilgili TFF'ye herhangi bir karar tavsiyesi olmazken, başkan Aziz Yıldırım ve yöneticilerin yöneticilikleriyle ilgiili yapılan soruşturma tamamlanma aşamasında. Aziz Yıldırım'ın, Yargıtay tarafından onanan cezası sonrası UEFA Disiplin Komitesi'nin Yıldırım hakkında 'men' kararı vermesi beklenirken, Yıldırım'dan da yeni savunma isteyeceği öğrenildi. TFF başkanı Yıldırım Demirören'in "Bizim için dosya kapanmıştır ama UEFA'dan yazı gelirse inceleriz" açıklamasından sonra UEFA kanadında oluşan bu kanaat sarı-lacivertli takımı olası yeni bir cezadan kurtardı.


Pierre Webo belirsizliği sürüyor
Fenerbahçe'de teknik direktör Ersun Yanal'ın gözü Pierre Webo'da. Sakatlığı nedeniyle 4 haftadır sahalardan uzak kalan Kamerunlu oyuncunun bu hafta takımla çalışmalara başlaması bekleniyor. Webo'nun iyileşme süreci ile ilgili ayrıntılı rapor isteyen teknik direktör Ersun Yanal'ın, oyuncuyu antrenmanlarda, Trabzonspor maçı için deneyeceği öğrenildi. Webo da bir an önce sahalara dönmek istediğini söylerken, teknik ekip herşeye rağmen tecrübeli futbolcunun riske edilmemesinden yana. Pierre Webo'nun Trabzon'a götürülmesi, ancak ilk 11'de yer almaması beklenirken, bu durumda Ersun Yanal'ın hücum hattını Dirk Kuyt, Emanuel Emenike ve Moussa Sow'dan oluşturacağı öğrenildi. Öte yandan 2 günlük iznin sona erdiği takımda çalışmalar, 9 milli futbolcudan yoksun sürecek. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com