Şike İddianamesi tamam

Şike İddianamesi tamam
İddaname, İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi...

Türk futbolunda deprem etkisi yaratan şike soruşturması 5 ayda tamamlanan iddianame tamamlandı!

Savcı Mehmet Berk’in hazırladığı iddianamede 1 numaralı sanık örgüt yöneticiliği ile suçlanan Olgun Peker oldu. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ise haksız ekonomik çıkar sağlamakla suçlanıyor.

Futbolda şike iddialarına ilişkin özel yetkili Cumhuriyet Savcılığı’nca bir yıldır yürütülen soruşturma tamamlandı.

Savcı Mehmet Berk’in hazırladığı iddianamede 1 numaralı sanık; örgüt yöneticiliği ile suçlanan Olgun Peker oldu.

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım haksız ekonomik çıkar sağlamakla, 14 futbolcu şike girişiminde bulunmakla suçlanıyor.

İddianame'nin detayları şöyle:

-Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, 6 kez nitelikli dolandırıcılık, 4 kez şike, 3 kez de teşvik ile de suçlanıyor. Aziz Yıldırım iddianamede haksız ekonomik çıkar sağlamak için örgüt kurmakla suçlanıyor.

-83 kişi hakkında takipsizlik kararı verildi. Bu isimler arasında Emre Belözoğlu, Melih Gökçek, Mahmut Özgener, Sinan Engin, Yılmaz Vural ve Erman Toroğlu gibi isimler var.

-İddianamede 10 müşteki var, Türkiye Futbol Federasyonu da de müştekiler arasında.

-Türkiye Futbol Federasyonu Başkanvekili Göksel Gümüşdağ şike anlaşması yapmakla suçlanıyor

-İddianamede Aziz Yıldırım'a bağlı faaliyet gösteren 19 kişi anlatılıyor, Olgun Peker'e bağlı ise 13 şüpheliden bahsediliyor.

-İddianamede 7 takım yer alıyor: Fenerbahçe, Beşiktaş, Mersin İdman Yurdu, Manisaspor, Trabzonspor, Sivasspor, Girensupor ve İstanbul BŞB.

-İddianamede daha önce yöneticileri sorgulanan Galatasaray Kulübü ile ilgili herhangi bir suçlamada bulunulmuyor.

-İddianamede 14 futbolcu yer alıyor. Serdar Adalı ve Tayfur Havutçu şikeyle, Sadri Şener ile Nevzat Şakar teşvikle suçlanıyor.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk’in hazırladığı yaklaşık 400 sayfalık iddianame bugün İstanbul Başsavcı Vekili Fikret Seçen’e sunuldu. İddianame Başsavcı Vekili Seçen’in onayından geçerse, Aziz Yıldırım ve Olgun Peker’in de arasında bulunduğu bazı sanıklar yönünden suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve üye olmak iddiasıyla ceza isteminde bulunulduğu için özel yetkili ağır ceza mahkemesine gönderilecek. Özel yetkili ağır ceza mahkemesi de 15 günlük süre içinde yapacağı incelemenin ardından, iddianameyi kabul ya da reddettiğine ilişkin kararını açıklayacak.

EN AZ 5 YIL HAPİS

6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’da yapılan düzenlemelerinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmaması nedeniyle iddianamedeki şike suçuna ilişkin ceza istemi, yasanın düzenleme yapılmadan önceki haline göre yapıldı. Mevcut kanunda, şike suçunu işleyen bir kişinin 5 yıldan 12 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

‘1 NUMARALI SANIK’ NE DEMEK?

Avukatlar, iddianamede ‘1 numaralı sanık’ olmanın dava kapsamında ne anlama geldiğini şöyle anlattı:

Hasan Gürbüz: Bu işin yazılı olmayan bir kuralı var. Lider bir numara olarak, yardımcısı ise iki numara olarak yazılır. Ancak bunun aksini de gördüm. CMK’ta örgüt liderinin hangi sırada olacağı ile bir madde yok. Bu nedenle savcılar sanıkları nasıl uygun görürlerse iddianameye öyle yazıyor.

Tolga Akalın: Sanık sıralaması itibariyle örgüt lideri 1’de ya da diğer sıralarda olabilir. İddianamenin teknik açısından örgütün yönetim şemasına uygun yapılması mahkemenin iddianameyi anlamasını kolaylaştırır.

İDDİANAMEYİ KABULÜ İÇİN 15 GÜNLÜK SÜRE
 
Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk tarafından hazırlanan ve 400 sayfa olduğu bildirilen iddianame bugün İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen tarafından şeklen açıklanacak. Başsavcılığın onaylamasının ardından mahkemenin iddianameyi kabulü için 15 günlük süresi bulunuyor...
 
2 NUMARALI ŞÜPHELİSİ YILDIRIM
 
İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk tarafından hazırlanan iddianamede '1 numaralı sanık' olarak Giresunspor Kulübü eski başkanı Olgun Peker gösterildi. İddianamenin 2 numaralı şüphelisi ise Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım...
 
İki ayrı örgütsel oluşumun bulunduğu belirtilen iddianamede Yıldırım ve Peker, örgüt yöneticiliği ve birden fazla maçta şike yaparak 6222 sayılı yasaya aykırı hareket etmekle suçlanıyor.

STADA GİRİŞLERİ YASAK

Savcılık, iddianamede şike ve teşvikle suçlanan futbolcu ile kulüp yöneticilerinin stadlara girememesi yönünde karar aldı. Karara ilişkin yazı kolluk kuvvetlerine gönderilecek.

(SYK-UGK)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com