Şikeye 'uluslararası' çözüm!

Şikeye 'uluslararası' çözüm!
Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Sporda manipülasyon ve şikenin önüne geçmek amacıyla öncelikle Avrupa ülkelerini kapsayacak uluslararası ortak bir anlaşma için düğmeye basıldı. Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, konuyla ilgili olarak “Türkiye'nin konuya bakışı açık ve nettir” dedi.

Avrupa Konseyi 12. Spor Bakanları Konferansı, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da başladı. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın Samsun'daki şehit cenazesi için son anda programını iptal etmesi üzerine bu önemli toplantıda Türkiye'yi Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan temsil ediyor.

Belgrad Kongre Salonu'da başlayan toplantının gündeminde ise çok önemli bir konu var. Avrupa Konseyi ülkeleri, sporda manipülasyon ve şikenin önüne geçmek amacıyla uluslararası ortak bir anlaşma oluşturmak için görüşmelere başladı. Konsey üyelerinin böyle bir sözleşmeyi kabul etmesi durumunda, tüm üye ve gözlemci ülkelerde şike ve manipülasyona karşı ortak bir tavır sergilenmeye başlanacak.

Toplantıya katılan Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Belgrad'da NTVSpor'un canlı yayınında değerlendirmelerde bulundu.

ORTAK BİR ANLAŞMA...

Baykan, toplantının içeriğiyle ilgili olarak, “Ülkemiz, bu toplantıya gözlemci olarak katılıyor. Ancak üye olmak adına önemli mesafeler aldık ve kısa bir süre içinde bu toplantılara üye sıfatıyla katılacağımızı düşünüyorum. Burada tüm spor branşlarını kapsayan bir toplantı düzenleniyor. 12'ncisi gerçekleştirilen toplantıda, spor müsabakalarında manipülasyonlara önlem olarak öncelikle Avrupa'daki ülkeler arasında uluslararası ortak bir anlaşmayla alınacak tedbirlerin ne kadar etkili olabileceği konuşuluyor. Avrupa Spor Birliği'nin, gelecek süreçte sporu daha ileriye götürebilmek için neler yapabileceği masaya yatırılıyor” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE BU TARZ YAKLAŞIMLARIN YANINDA OLMUŞTUR”

Türkiye'nin konuşulan sözleşmeye sıcak baktınının altını çizen Baykan, “Türkiye'nin bakışı açık. Türkiye, Avrupa Konseyi'nin 33 ülke arasında yaptığı araştırmada 6222 ve 6259 sayılı sporda şiddetin ve düzensizliğin önlenmesine ilişkin yasasının içinde şike, teşvik konularına yer vermiş ve tabir-i caizse suça özel yasa çıkarmış bir ülkedir. 33 ülke arasında bu tarz düzenleme sadece 9 ülkede var ve bunların içinde en kapsamlı düzenleme Türkiye'ye ait. Yine Bochum Savcılığı'nın açtığı soruşturmaya hemen müdahil olarak üzerine düşeni yerine getirmiş bir ülkeyiz. Türkiye'nin şike ve manipülasyonlar üzerine yapılacak uluslararası bir sözleşmeye prensip olarak sıcak yaklaştığını söyleyebiliriz. Teknik özelliklerini ve yaptırımlarını bilmiyoruz ama Türkiye, bur tarz yaklaşımların her zaman yanında olmuştur” şeklinde konuştu.

Baykan, sözleşmenin kabul edilmesi durumunda ne zaman yürürlüğe gireceğine dair bir soruya ise, “Uluslararası temayüle göre ilerleyecek. Burada alınan kararlar üyeler ve gözlemci ülkelere iletilecektir. Bu değerlendirme konusunda sürecin tamamlanması uluslararası hukuka bağlıdır”şeklinde cevap verdi.

“YENİ YASA ÇIKMASA 3 TEMMUZ OPERASYONU OLMAZDI”

Türkiye'nin bu tip bir düzenlemeyi hayata geçirmeyi başaran ender ülkelerden olduğunun altını çizen Genel Müdür Baykan, “Türkiye'de sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine ilişkin kanun içinde şike ve teşvik maddeleri yer almasaydı ne 3 Temmuz 2011 tarihinde başlatılan operasyon gerçekleştirelibilirdi ne de kamuoyunu bu kadar meşgul edebilirdi. Türkiye, olaya bakışını açık ve net olarak ortaya koymuştur. Türkiye, bu tip konuları halının altına süpürmekten vazgeçmiştir. Türkiye'de hukuki anlamda son dönemde yaşanan olumlu gelişmeler sporu da içine almıştır. Türkiye, açıkyüreklilik ve cesaretle bu konuya el atmıştır. 'Türkiye'de müthiş şike olayları oluyor vesaire' bunlar da işin hikaye taraflarıdır. Yasa olmasaydı bu konular bu kadar gündem olmazdı.” ifadelerini kullandı.

PLATİNİ İLE GÖRÜŞECEK

Baykan, UEFA Başkanı Michel Platini'nde konferansa katılacağının hatırlatılması üzerine ise, “17.30'da UEFA Başkanı Michel Platini, programa katılacak. Kendisiyle görüşme niyetimiz var. Bu görüşme bir nezaket görüşmesi olacak. Önceden belirlenmiş bir program değil” diye konuştu. (EMK)

Kaynak : Sporx

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com