"Şike'yi önlemenin faturası 20 milyar euro"

"Şike'yi önlemenin faturası 20 milyar euro"
FIFA Güvenlik Komitesi Başkanı Chris Eaton, çok genç yaşlarda girdiği Interpol'de, özellikle son 20 yılda organize suçlarla ilgili çalışmalar yaptığını ve yenilmez bir suçun olmadığına inandığını söyledi.

Eaton Reuters'e verdiği demeçte, 'İyi bir düzenleme ve gözetim bizi sporu ele geçirmek için fırsat kollayan suç odaklarının fırsatlarını yok edeceğimize inanıyoruz' diye konuştu.

DAHA ÖNCEKİ YILLARDA DA ŞİKE VARDI

Eaton, spordaki şikenin yenilmez olmadığını iddia etti. Yunanistan, Türkiye, İtalya, Güney Kore ve Finlandiya'nın yanı sıra uluslararası maçlarda da şikenin yapıldığı konularında önemli delillerin olduğunu ve bunu yakalamanın bir başarı değil, şikenin önüne geçilememesinin başarısızlık olduğunu söyledi.

Eaton özellikle söylediği, 'Aslında polis bu ülkelerde geçmişte şikeyle ilgili soruşturmalar yapmamıştı. Belki daha önce de buralarda şike vardı ama polisin bu günlerde davrandığı gibi davranmıyordu' diye konuştu.  

ŞİKEYİ KIRMAK İÇİN CEZA ÇOK ÖNEMLİ

Futbolda şikenin bir salgın olduğunu iddia eden Eaton, 'biz bu salgını kırmak için cezai işlemler yapmalıyız' dedi.

"Bu şeyler, bir arıza çıkıyor olduğu bir başarı öyküsü. Insanların görmek için dehşet verici ama bunun anlamı bir şey göz ardı edilmektedir değil, oluyor."

FIFA'nın önümüzdeki 10 yılda Interpol ile birlikte çalışarak ve 20 milyar euro harcayarak, şikenin kesinlikle önüne geçeceğini iddia etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com