'Silah bırakmanın destekçisiyiz'

'Silah bırakmanın destekçisiyiz'
CHP Sözcüsü Prof. Haluk Koç, MYK toplantısı sonrası açıklama yaptı.

CHP Sözcüsü Prof.Dr. Haluk Koç, Anayasa görüşmeleri çerçevesinde herhangi bir dayatmacı pozisyon içerisinde olmadıklarını, bununla birlikte herhangi bir dayatmayı da kabul etmeyeceklerini açıkladı

CHP MYK toplantısı sonrası parti adına açıklamalarda bulunan CHP Sözcüsü Prof. Haluk Koç, 2012’nin gündemde yer işgal eden konularını hatırlattıktan sonra, önemli açıklamalarda bulundu.

YENİ ANAYASA GÖRÜŞMELERİ

Yeni Anayasa tartışması üzerine TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun görüşmesine değinen Koç, “Yani Türkiye’nin 12 Eylül’le hesaplaşmasının ancak sivil, demokrat, özgürlükçü bir anayasa yapımı ile mümkün olacağını başından itibaren savunuyoruz, söylüyoruz. Ve bunun içinde en geniş toplumsal mutabakat zemininde bir siyaset gerçekliğinin bunu taşıması gerektiğini ısrarla ifade ediyoruz. Bu çerçevede oluşturulan Anayasa Uzlaşma Komisyonunun her siyasi partiden 3 üyeyle çalışmalarını sürdürdüğünü de biliyoruz. Bu konuda açıklıkla söylüyorum ki, herhangi bir dayatma içinde değiliz. Ama hiçbir dayatmayı da kabul etmiyoruz. Burası son derece önemli.

Sayın Cemil Çiçek’in bu komisyonun çalışmaları sırasındaki eşgüdüm görevinin zaman zaman Başbakanın ve yürütme organının müdahalesiyle sıkıntıya girdiğini de tespit ediyoruz. Şimdi dünyanın hiçbir yerinde bir tek kişinin hedeflerine göre, beklentilerine göre, siyaset meşrebine göre bir anayasa çalışması gündeme gelmemiştir. Türkiye’de bu temel çelişkiyi maalesef bu çalışma sürecinde tanıklık ediyoruz.

Yeni anayasa yapma süreci Sayın Başbakanın kişisel hırslarıyla, beklentileriyle, talepleriyle, ihtiraslarıyla hiçbir zaman sakatlanmamalıdır ve tıkanmamalıdır.”
ifadelerinde bulundu.

BAŞKANLIK SİSTEMİ TARTIŞMALARI

Başkanlık sistemi tartışmalarına değinen Koç, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz güçler arasındaki farkın korunduğu, kuvvetler ayrılığı ilkesinin güçlenerek korunduğu, güçlendirilmiş temsili demokratik parlamenter sistemden yanayız ve bu konudaki önerilerimizi de komisyona ilettik” diye konuştu.

İMRALI İLE GÖRÜŞME MESELESİ

CHP Sözcüsü Haluk Koç, İmralı ile görüşmelerin itiraf edilmesi noktasında, “İkinci ve belki de gündemdeki en önemli konulardan bir tanesiyle ilgili partimizin görüşlerini sizlerle paylaşmak istiyorum. O da Sayın Başbakan artık İmralı ile görüşüldüğünü kendisi açıkça ifade etti. Bu konuda daha önce böylesi süreçler yaşandığında bunun gerçekliğini sorgulayanlara alçak, şerefsiz, müfteri gibi değimlerle yaklaşmadığını da görüyoruz. Bu sıfatlarla artık Sayın Başbakan söylemlerini saldırgan hale getirmiyor” değerlendirmelerinde bulundu.

KOŞULSUZ SİLAH BIRAKMANIN DESTEKÇİSİYİZ

PKK’nın silah bırakması tartışmalarına değinen Koç, “Sayın Başbakanın danışmanı da benzer yönde süreci doğrulayan açıklamalarda bulunuyor televizyonlarda ve gazetelerde bunu görüyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak açıklıkla ifade ediyorum. Bizim terör örgütüne koşulsuz silah bıraktıracak ve bu yönde atılması gereken adımlar konusunda olumlu yaklaştığımızı ifade ettik, ifade de etmeye devam ediyoruz. Koşulsuz silah bırakma noktasında atılacak adımların yanındayız” dedi.

MUHALEFET PARTİLERİ SÜREÇLE İLGİLİ BİLGİLENDİRİLMİYOR

Muhalefet partilerinin ve Ana Muhalefet Partisinin terör sorunu noktasında bilgilendirilmesi gereğini vurgulayan Koç, “Cumhuriyet Halk Partisine dönük böyle bir istişare arayışı bugüne kadar olmamıştır. Kaldı ki, Sayın Başbakan adına konuştuğu belli olan danışmanı, Cumhuriyet Halk Partisi’nin tutumunun bu süreçte çok önemli olduğunu vurguluyor. Evet, bu kanaatlerinde samimiyseler süreç hakkında Cumhuriyet Halk Partisi’nin mutlaka bilgilendirilmesi gerekir. Yoksa kapalı kapılar ardında yapılan gizli görüşmelerin bir netice vermediği geçmişte de yaşanarak görüldü.

“Bu saatten sonra artık bu işin gizlisi, saklısı kalmadı” diyen Koç, “Bu saatten sonra tüm gelişmeler şeffaf olarak kamuoyunun bilgisi dâhilinde olmalıdır ve bazı endişelerimizi de belirtmek istiyoruz bu hususta. O da Başbakanın daha önceki görüşme safhalarında Oslo’da olduğu gibi seçim hesaplarına girerek, yani bireysel yakın dönem siyasi çıkarını düşünerek bu süreci bu beklentilere ve hedeflerine heba etmemesidir.

Cumhuriyet Halk Partisi bu konuda yapıcıdır. Kanın durdurulmasına dönük girişimlere kapısını kapatmamaktadır. Ancak doğrudan Başbakan kendisi şu noktalara bir kere daha açıklık getirmelidir. Başbakan bu görüşmelerin hangi kanallarla yapıldığını ve nelerin pazarlık konusu edildiğini sonradan tevile fırsat bırakmayacak şekilde açıkça ve mertçe ifade etmelidir. Beklentimiz budur. Bir kere daha tekrar ediyorum. Başbakan bu görüşmelerin hangi kanallarla yapıldığını, nelerin pazarlık konusu edildiğini sonradan tevile fırsat bırakmayacak şekilde açıkça ve mertçe ifade etmelidir. Felaketlerle sonuçlanan geçmiş girişimlerinin akıbetine düşmemesinin yolu da sanıyorum budur”
ifadelerinde bulundu.

HAKAN FİDAN TÜRKİYE’NİN EN DOKUNULMAZ KİŞİSİDİR

Hakan Fidan’ın 16 Aralık’ta Öcalan’la görüştüğüne yönelik haberler hakkında değerlendirmede bulunması istenen Koç, “Hakan Fidan’ın özel bir kanunla Başbakan tarafından korumaya alındığını hepiniz biliyorsunuz. Suriye’de düşen uçakla ilgili uçağa uçuş emrinin verilmesinde MİT’in etkili olduğu konusunda haberler var. Bizimde bilgilerimiz kamuoyunda tartışılan noktalarda. Zamanlama konusunda iki olayın birlikte üst üste düşmesi konusunda şuanda söyleyebileceğim bir şey yok. Ama bildiğimiz şu; Hakan Fidan şuanda Türkiye’nin en dokunulmaz kişisidir. Soruşturulamaz, bırakın soruşturmayı yargılanamaz, üzerine gidilemez, soru dahi sorulamaz ve Başbakanın özel koruma zırhı, kalkanı içindedir özel bir yasa ile” şeklinde konuştu.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com