Silah Bıraksınlar Elimden Geleni Yaparım!

Silah Bıraksınlar Elimden Geleni Yaparım!
Talabani PKK konusunda net konuştu

Silahlı mücadele bitmiştir, şimdi politik mücadele zamanıdır. Dağdakilerin silah bırakmasını tavsiye ediyorum. Biz Türk hükümetinin politikasını destekliyoruz. Türk Hükümeti benden ne isterse yapmaya hazırım”

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Zirvesi'ne katılmak için İstanbul'da bulunan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, NTV Haber Müdürü Mete Çubukcu'ya konuştu. Türk hükümeti ile ilişkilerden son derece memnun olduğunu belirten Irak Cumhurbaşkanı Talabani, “Türkiye ile güçlü ilişkiler geliştirmekte kararlıyız. Sayın Gül ve Sayın Erdoğan'ın da aynı görüşte olduğunu düşünüyorum. Türkiye ile yaklaşık 40 tane protokol imzaladık ve bunları hayata geçirmeye çalışmalıyız” dedi.

'Silahlı mücadele bitti'

PKK terörünü değerlendiren Talabani, silahlı mücadelenin bitmesi gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Şimdi silahlı mücadele zamanı değil. Silahlı mücadele bitmiştir, şimdi politik mücadele zamanıdır. Bu nedenle dağdakilerin silahlarını bırakmalarını tavsiye ediyorum. Ateşkesi kabul ettiklerinde bana sordular. Ben de “böyle yapmakla iyi yaptınız, silahları bırakıp politika yapmayı da düşünmelisiniz” dedim. İçinde bulunduğumuz zaman Che Guevera ya da Ho Shi Minh'nin zamanı değil, poltik, ekonomik ve medya mücadelesinin zamanıdır. Silahların kullanılması en çok adına mücadele verildiği söylenen insanlara zarar veriyor. Bu bitirilmeli. Umarım Türkiye barışa ve huzura gidecek. Biz Türk hükümetinin politikasını destekliyoruz. Prensipte silahların bırakılması konusunda bir fikir birliğine vardılar ama bazı koşullar var. Kürt kimliğinin ve dilinin tanınması gibi. Hatta Öcalan bile artık silahlı mücadelenin geçtiği konusnda aynı fikirdeydi. Ancak bunu yapılması lazım.”

'Dağdakileri indiremedik'

Irak Cumhurbaşkanı Talabani, hükümetin Kürt açılımı konusunda şunları söyledi: “Meclis'te bir Kürt partisi var, Kürtler Diyabakır'da ya da başka yerlerde toplantı yapabiliyorlar. Ne istediklerini söyleyebilirler ve kendi aralarında bir fikir birliğine varabilirler. Irak Hükümeti ve Bölgesel Kürt Yönetimi bu konuda her türlü katkıyı sağlamaya hazırdır. Bölgenin güvenliğinin sağlanması konusunda işbirliği yapma konusunda hazırız. Dağdakileri indirmek için de çalıştık ama onları indiremedik. Bunun barışçıl bir şekilde yapılması gerekiyor.

“Bu tarihi bir şans. AK Parti ve Türk hükümetinin yaptığı teklif tarihi bir teklif, bu teklifi kaçırmamalılar, bunu değerlendirmeliler. En son İmralı'dan ve dağdaki insanlardan de benzer haberler aldım. Onlar da silahlı mücadelenin bitirilmesini ve demokratik bir çözümün olamsını istiyorlar. Sabırlı olamlıyız. Daha fazla diyalog ve tartışma olmalıdır. İyimserim. Türkiye'nin iç işlerine karışmak istemiyorum ancak kişisel olarak Türk hükümeti benden ne isterse onu yapmaya hazırım. Hepimiz demokratik ve güvenli bir Türkiye görmek istiyoruz. Türkiye ekonomik ve uluslararası konularda ilerliyor. Türkiye'nin Ortadoğu'ya geri dönmesinden mutluyuz. “

Cumhurbaşkanı Gül'le görüştü

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve beraberindeki heyetle Tarabya köşkünde bir araya geldi.Irak Cumhurbakanı Talabani ve bareberindeki heyet saat 12.45 sıralarında görüşmenin gerçekleşeceği Tarabya Köşkü'ne geldi. Cumhurbaşkanı Gül, Talabani ve beraberindeki heyeti köşkün girişinde karşıladı.

Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin içeriği ile ilgili bilgi verilmedi.

'Farklı dil zenginleştirir'

Farklı dillerin zenginlik getirdiğini söyleyen Irak Cumhurbaşkanı Türkiye'de yaşana 'iki dil' tartışmalarını şu sözlerle değerlendirdi: “Türkiye'nin iç işlerine karışmak istemiyorum. Ama bizim deneyimlerimizden bahsedebilirim. Örneğin Irak'ta farklı dillerin kullanılması bizim kültürümüz zenginleştiriyor. Bir Türkmen öğrenciye kendi dilinde eğitim veririseniz konuları daha kolay anlar. Bütün dünyada benzer tecrübeler görüyoruz. Dünyada 76 ülkede federal sistem uygulanıyor. Bu daha fazla demokrasi anlamına geliyor. İnsanlar kendi kararlarını kendileri veriyorlar. Dilin kullanılması tarafların birbirini anlaması konusunda yardımcı oluyor. Bizim tecrübemiz bu şekildeydi. Ama sizde nasıl olur bunu bilemem. Ayrıca Kürt dili 1932'den beri Irak'ta resmi dil olarak kabul ediliyor.

Olay taslağı hazırlayan ekiple görüştü

Irak Cumhurbaşkanı Talabani, DTK Başkanı Ahmet Türk ve Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'la sürpriz bir görüşme yaptı. Görüşmeyi değerlendiren Ahmet Türk, “Keşke AKP ve CHP'de bizi dinleyebilseydi” dedi. Çırağan Otel'de gerçekleşen görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Ahmet Türk, Talabani'nin, Türkiye'de barışın sağlanması konusunda, önemli bir misyona sahip bir cumhurbaşkanı olduğunu söyledi. Türk, “Yine Kürt sorununun barışçıl yöntemlerle çözümü konusunda büyük çaba içinde olduğunu görüyoruz ve kendilerini takdir ediyoruz” ifadesini kullandı. Günlerden beri Türkiye'nin gündeminde DTK'nın yaptığı 'Demokratik Özerklik Çalıştayı'nın tartışıldığına dikkat çeken Türk şöyle konuştu: “Yaptığımız çalışmalar tamamen fikir alışverişi. Ancak birileri kalkıp sanki kararlar alınmış gibi yansıtmaya çalıştı. Bu ilk çalıştaydır, belki 1-2 yıl sürebilir. Ahmet Türk, “Talabani'nin özerklik konusuna nasıl baktığı”na ilişkin soruyu, yanıtlarken, “Tabii ki bu özerkliğe kimse karşı çıkmaz. Bu yeni, demokratik bir Türkiye'nin de müjdecisi olacaktır” dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com