Silahlar sustu Esad ortaya çıktı

Silahlar sustu Esad ortaya çıktı
Suriye'de bayram ateşkesi bu sabah saat 07. 00 itibariyle başladı. Hem ordu hem de isyancılar operasyonları durdurdu. Bu sabah bölgeden herhangi bir çatışma haberi gelmedi. Sokaklar nispeten sakin. Ateşkes pazartesi gününe kadar sürecek.
Suriye ordusu, isyancıların saldırması halinde karşılık verme hakkını saklı tutuyor. Özgür Suriye Ordusu ateşkese uyacak, ancak mahkumların bugün serbest kalmasını istiyor.
 
Suriye Cumhurbaşkanı Esad geçtiğimiz günlerde genel af mesajı vermişti ancak hükümetin terörist olarak nitelediği kişiler af kapsamı dışında. Esad, bayramın ve ateşkesin ilk gününde bir camiide bayram namazı kıldı. Din adamlarıyla da sohbet etti.
 
Caminin imamı Velid Abdül Hak da vaazı sırasında barış mesajları verdi. İmam Valid,  Suriyelilere, "savaşmayı bırakın çünkü hepiniz kardeşsiniz" çağrısında bulundu. Görüntülerin nerede çekildiği ise belli değil.
 
Suriyeli isyancılar ateşkes konusunda bölünmüş durumda. İslamcı El Ensar İslam Grubu, ateşkese uymayacaklarını duyurdu.
 
Dün Suriye yönetiminin ateşkesi kabul etmesinden birkaç saat sonra bölgeden bombardıman haberleri gelmişti. Görgü tanıklarına göre, ordu Golan Tepeleri'nden gelen mültecilerin yaşadığı Hacer El Esvet mahallesini hedef aldı. (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com