Silahlar Türkiye'den mi gidiyor?

Silahlar Türkiye'den mi gidiyor?
Amerikan NBC televizyonu Türkiye ile ilgili bir iddia ortaya attı.
Başta Amerika olmak üzere batılı devletlerin açıktan destek ifade ettiği Özgür Suriye Ordusu bir buçuk haftadır Halep’te Suriye Ordusu’yla çatışıyor. 
 
İsyancılara Türkiye'den ciddi destek sunulduğu iddia ediliyor.
 
Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), ülkenin kuzeyinde, Türkiye sınırına yakın bazı toprakları kontrol altına almaya başlayınca, sınırın öte yakasından yardım alması da kolaylaşmaya başladı. Amerikan NBC televizyonu, ÖSO yetkililerinin Türkiye üzerinden giderek daha fazla sayıda silah edindiğini öne sürdü. Amerikan televizyonuna göre ÖSO militanları, artık iç savaşa dönüşen çatışmaların başlamasından bu yana ilk kez uçaksavar kullanmaya başladı. MANPAD diye de anılan iki düzine uçaksavarın, Türkiye üzerinden militanlara ulaştırıldığı ifade edildi. Ancak uçaksavarların kimden sağlandığı şimdilik bilinmiyor. BM, “Halep’teki muhaliflerin elinde tank ve diğer ağır silahların bulunduğunu” gözlemcilerin doğruladığını belirtti. Bu arada muhalifler Halep kalesini her an ele geçirebileceklerini iddia etti.
 
IRAKLI İSYANCI TAKTİĞİ
 
ÖSO militanlarının kullanmaya başladığı sofistike silahlar bununla da sınırlı değil. İngiltere’nin The Guardian gazetesi, isyancıların, Esad Ordusu’nu giderek daha sık uzaktan kumandalı bombalarla vurmaya başladığını yazdı. Habere göre Suriye Ordusu’nun içinde bulunan; ancak isyancılara çalışan birçok asker, ordu birliklerinin hangi güzergâhta bulunduğu ve hangi istikamete yöneldiğine ilişkin bilgileri sızdırıyor. ÖSO militanları da buna göre konum alıp, yollarda kullanılan uzaktan kumandalı bombalarla bu birliklerin hareket kabiliyetini kısıtladığı gibi, rejim kuvvetlerinin ağır kayıp vermesini sağlıyor. Bu taktik yıllarca Iraklı isyancılar tarafından kullanılmıştı.(NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com