Silahlı Gardiyanlar Geliyor!

Silahlı Gardiyanlar Geliyor!
Adalet Bakanlığı, 40 yıl önce mahkeme kararlarıyla cezaevine sokulması yasaklanan 23 bin kitaba serbestlik; cezaevi güvenliği için de silahlı gardiyanlar için düğmeye bastı...

Cezaevlerinin dış güvenliğinde yer alan jandarma çekilerek yerine hem iç hem de dış güvenlikten sorumlu olacak, “çevik kuvvet” tarzı giyinen ve silahlandırılacak olan gardiyanların görevlendirilmesi için düğmeye basıldı. Adalet Bakanlığı'nın yürüttüğü çalışmanın ilk haline göre gardiyanlar kravat takmayacak, kanvas pantolon, lacoste tişört ve ortopedik botla görev yapacaklar. “Yasaklı” oldukları gerekçesiyle cezaevlerine sokulmayan 23 bin kitabın serbest bırakılması için de hazırlıklara başlandı.

Bakanlık kaynaklarının verdiği bilgiye göre, cezaevlerinin iç ve dış güvenliği “tek çatı” altında toplanacak. Dış güvenlikte yer alan jandarma ise cezaevlerinden tamamen çekilecek.

Yetkililer, bunun gerekçesini “sivilleşme” olarak değerlendiriyor.

Çalışmaya göre, otomatik silahlarla donatılacak olan gardiyanlar, öncelikle kravatlarını çıkartacaklar. Buna gerekçe olarak olaylara müdahaleleri sırasında kravatın “boğma ipine” dönüşmesi gösteriliyor.

23 bin yasak kitap

Cezaevlerine girişi “yasaklanan” 23 bin kitap bulunuyor. Bakanlık, bu kitaplarla ilgili yasakların kaldırılarak, serbest hale getirilmesi için çalışma yürütüyor.

CUMHURİYET

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com