'Silahsız uçak uluslararası hava sahasında vuruldu'

'Silahsız uçak uluslararası hava sahasında vuruldu'
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye tarafından düşürülen Türk uçağının eğitim ve test amaçlı bir uçuş sırasında uluslararası sulardayken vurulduğunu belirtti.
TRT canlı yayınına katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye tarafından düşürülen Türk savaş uçağı ile açıklamalar yaptı. "Çok net bir biçimde vurgulamak istiyorum, uçağımızın görev tanımı, Doğu Akdeniz'deki son durumlar da göz önünde bulundurularak ulusal radar sistemimin test edilmesi ve eğitim amaçlı bir uçuştur. Yani, Suriye'nin şu an yaşadığı krizle ilgili her hangi bir misyonu her hangi bir görev tanımı yoktur" diyen Davutoğlu, Türkiye'nin tüm hava sahalarında ulusal güvenlikle ilgili çalışmalar kapsamında sürekli uçuşlar yapıldığını, bu şekilde ordunun ülke savunması için gerekli kapasiteye sahip olduğunun ve bu kapasitenin işlediğinin test edildiğini ifade etti.

Yaşanan olayda Türk uçağının "Akdeniz sahilleri ve yakın sahiller itibariyle ulusal güvenliğimizle ilgili bir test uçuşu yaptığını" söyleyen Davutoğlu, uçağın "Suriye ile ilgili gizli ve özel bir misyonu olmadığını" vurguladı. 

"KİMLİĞİNİ SAKLAMAYAN, SOLO UÇUŞ YAPAN BİR UÇAK"
 
Uçağın silahsız olmasının ve solo uçuş yapmasının, yapılan uçuşun bir eğitim ve test uçuşu olduğunun kanıtı olduğunu belirten Davutoğlu, "Uçağımız solo uçuş yapmaktadır. Eğer herhangi başka bir gündem olsa hiçbir ülke uçağını böyle bir riskli misyon için tek başına göndermez. Bu bir eğitim uçuşudur. Sürekli yapıldığı için bir risk de gözetilmediğinden bu uçuş tamamıyla o mantık içinde tanzim edilmiştir. Ayrıca, uçağımız silahsızdır. Riskli bir göreve giden uçak herhalde silahtan arındırılmış halde gönderilmez. Test ve eğitim uçuşuna giden uçak bu şekilde gider ve taraflar bunu bilir. Bu bildirim olduğundan değil uçağın bu uçuşlarda kimliği açıksa, gizli bir kimliği yoksa görülür. Bizim uçağımız kimliğini de gizlememiş bir uçaktır. Görünüş, uçuş ve profiliyle bunu ilan etmiş bir uçaktır. Böyle bir uçuştan bir tehdit algılaması çıkartmak ya art niyet taşır ya da amatörce bir yaklaşım taşır. Böyle bir algı doğuracak uçak değil. Görev tanımı da Türkiye'nin kendi ulusal radar kapasitesini test etmek üzere eğitim ve test uçağı. Herhangi bir şekilde Suriye'ye dönük bilgi toplama görevi olmadığının da bilinmesi lazım" diye konuştu. Davutoğlu, uçağın yaptığı alçak uçuşun da radar testleriyle ilgili olduğunu ifade etti. 

"ULUSLARARASI HAVA SAHASINDA VURULDU"
 
Suriye tarafından vurulan Türk uçağının vurulmadan 15 dakika önce yanlışlıkla Suriye hava sahasına girdiğini fakat bunun vurulması için yeterli bir sebep olmadığını belirten Davutoğlu, uçağın vurulduğu yer ile ilgili olarak şunları anlattı:
 
"Uçağımız uluslararası hava sahasında Suriye sınırına 13 deniz mili uzaklıkta vuruldu. Uçak vurulduktan sonra düzensiz hareketlerle uçuyor ve 8 mil açığa Suriye kara sularına düştü. Bizim elimizdeki veriler bunlar. Genelkurmay Başkanlığımızdaki ve MİT'teki tüm radar görüntülerini, Türkiye'nin radar ve telsiz kayıtlarını ve Suriye içindeki iletişimleri de gözden geçirdik. Şu an elimizde telsiz ve radar kayıtları ile Suriye içindeki görüşmeler de mevcut. Bütün süreçte uçağımıza yapılan hiçbir uyarı yok. İlk misyonu yapıp Türkiye'ye dönerken kısa süre ile Suriye hava sahasına girmesi söz konusu, ama bu vurma olayıyla bağlantılı değil. Bu tür durumlarda havada bin 300 bin 400 kilometreye varılan hızlara, hava şartlarına ve bazen de teknik sebeplere dayalı olarak kısa süreli ihlaller her zaman karşılaşılan olaylardır. Bu olaydan 15 dakika önce bu ihlal olmuş ama Suriye tarafından buna bir uyarı gelmemiş. Aksine uçağımıza bizim radarımızdan yanlış rotaya girdin şeklinde uyarı gitmiş. Bu uyarı üzerine süratle Suriye hava sahasından çıkıp terk orayı ediyor. Vurulma olayı 12-13 dakika uluslararası hava sahasında Suriye sınırından 13 mil uzakta gerçekleşiyor."


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com