Silifke'nin yoğurduna coğrafi işaret talebi

Silifkenin yoğurduna coğrafi işaret talebi
Mersin'in Silifke ilçesinde, türkülere de konu olan yoğurduna coğrafi işaret alınması için çalışma başlatıldı

MERSİN (AA) - HÜSEYİN HASKAN - Türkülere de konu olan Silifke yoğurduna coğrafi işaret alınması yönünde çalışma başlatıldı.

Silifke Ticaret ve Sanayi Odası, lezzeti ve tarihi geçmişiyle öne çıkan Silifke yoğurdunun tescillenmesi ve ürün için coğrafi işaret alabilmesi amacıyla Türkiye Patent Enstitüsü'ne başvurdu. Müracaatın ardından enstitü görevlileri ilçede yoğurdun üretimini inceledi.

Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar, AA muhabirine, Silifke yoğurdunu tescilletip tek marka altında üretim yapılmasını sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Türkler tarafından bulunan yoğurdun, ilçe için önem taşıdığını vurgulayan Kaynar, "Silifke yoğurdunun ilçe için büyük marka değeri var. Coğrafi işaret almak için oda olarak çalışmalarımıza başladık. İlçemizin tanıtımını yaparken meşhurluğu ilgili makamlarca da onaylanmış Silifke yoğurdunu her alanda tanıtarak, bu değerli ürünümüzün marka değerini arttırmak istiyoruz" dedi.

Silifke yoğurdunun 300 yıllık geçmişi bulunduğunu anlatan Kaynar, "Toroslar'da Yörükler tarafından maya bulunmadığı zamanlarda çayırlar üzerindeki çiğ tanelerinden mayalanan yoğurdun marka değerini tüm dünyaya duyurmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Silifke'nin, yoğurduyla herkesin dilinde olduğunu ancak ilçede üretim yapan büyük ölçekte tesis bulunmadığını vurgulayan Kaynar, "Sadece münferit şekilde evlerinde üretim yapan ve yakın çevreye satan küçük girişimcilerimiz var. Oysa ki bu kadar büyük markaya çok büyük yatırım lazım. Bu süreçte ürünü tescilletip coğrafi işaret alarak, bu eksikliği gidermek istiyoruz'' dedi.

Yörük yaşamında hayvancılığın, buna bağlı olarak da süt ve süt ürünlerinin önemli gelir kaynağı olduğunu ifade eden Kaynar, şunları söyledi:

''Geçmişte sayıları on binlerle anılan Yörüklerin buluşma noktası olan Silifke'de insanlar, zengin bitki örtüsüne sahip Toroslar'da gezdirdikleri hayvanlarından elde ettikleri sütü ve ürettikleri yoğurdu, ilçedeki pazarlarda satardı. Buraya gelip giden insanlar, ilçenin adını adeta yoğurtla özdeşleştirmiş. Yoğurdun lezzetine hayran kalıp, yoğurdu satan güzel Yörük kızlarının cazibesini gören ozanlar da 'Silifke'nin yoğurdu, ah seni kimler doğurdu' diye başlayan dizeleri kaleme almış. Bu dizeler zamanla türküye dönüştürülmüş."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com