Silivri ve Kandıra cezaevleri inceleme raporu

Silivri ve Kandıra cezaevleri inceleme raporu
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun kabul ettiği rapordan: "Silivri Ceza İnfaz Kurumları'nda kapasite fazlası mahpusun barındırılmıyor olması memnuniyetle karşılanmıştır"

 TBMM (AA) - TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Cezaevleri Alt Komisyonu'nun Silivri ve Kandıra cezaevleri inceleme raporunda, "Silivri Ceza İnfaz Kurumları'nda kapasite fazlası mahpusun barındırılmıyor olması memnuniyetle karşılanmıştır" değerlendirmesine yer verildi.

Silivri ve Kandıra cezaevleri inceleme raporları, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nda kabul edildi.

Cezaevleri Alt Komisyon Başkanı, AK Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu başkanlığında gerçekleştirilen incelemede, Silivri'de incelemede göze çarpan temel fiziki sorunun koğuşların akustik sorunu olduğu belirtildi.

Bu sorunun mahpusların kulak sağlığını ve psikolojilerini olumsuz şekilde etkileyebileceği belirtilerek, sesin yalıtımı için gerekli çalışmaların bir an önce hayata geçirilmesi gerektiği kaydedildi.

Kampüste sağlık sorunlarına ilişkin iletilen başlıca sorunun diş tedavilerine ilişkin olduğu ifade edilerek, mevzuat gereği koğuşlarda çamaşır makinesi bulundurulamamasının sorun yarattığı belirtildi.

Komisyonun önceki raporunda ifade edilen hususların çözüme kavuşturulduğu görüldüğü ifade edilerek, infaz koruma memurlarının özlük haklarının iyileştirilmesine ilişkin de vurgu yapıldı. Raporda, şu tespitlere yer verildi:

"Silivri Ceza İnfaz Kurumları'nda kapasite fazlası mahpusun barındırılmıyor olması memnuniyetle karşılanmıştır.

Ziyaret edilen hiçbir kurumda infaz koruma memurlarının kötü muamelede bulunduğu iddialarına yer verilmemesi mahpusların genel olarak idareden memnun olunduğu şeklinde değerlendirilmiştir.

Koğuşlarda sesin yoğun şekilde yankılanmasının mahpusların sağlığını olumsuz yönde etkilediği görüldüğünden yankının önlenmesine dönük tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Ceza infaz kurumlarındaki tüm oda ve koğuşlara 24 saat süreyle soğuk ve sıcak su verilmesi memnuniyetle karşılanmıştır. Alınan tedbirlerin diğer ceza infaz kurumlarında da uygulamaya geçirilmesinin yerinde olacağı düşünülmektedir.

Mahpusların ailelerinin ikamet yeri ve çevresinde barındırılmayı talep ettiği görülmüştür. Bu talebin son derece insani olduğu ve yeni yapılan ceza infaz kurumlarına gerçekleştirilecek nakillerde, öncelikli olarak, cezalarını ailelerinden uzakta infaz edilenlerin durumunun dikkate alınmasının gerektiği düşünülmektedir.  

Mahpusların kişisel eşyalarının çamaşır makinesi vasıtasıyla yıkanmasını temin edecek düzenlemelerin özellikle kalabalık koğuşlarda temizlik şartlarının sağlanması ve kendi elbiselerini yıkamada güçlük çeken mahpuslar açısından isabetli olacağı değerlendirilmektedir.

Dilekçelerin takibine imkan tanıyacak sorgu numarasının kendilerine verilmediği kimi mahpuslarca dile getirilmiştir. Dilekçe hakkının Anayasa tarafından güvenceye alındığı hatırlanarak, bu hakkın korunmasına ilişkin tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Ceza infaz kurumlarının çalışma şartlarının zorluğu ve çalışmak için son tercih edilen kurumlar arasında bulunduğu bilinmektedir. Bu nedenle zor çalışma şartlarının gereği olarak ve nitelikli personel istihdamını artıracağı düşüncesiyle personel özlük haklarında yapılacak iyileştirmeler memnuniyetle karşılanacaktır."

 

-Kandıra Cezaevi-

 

Kandıra Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü inceleme raporunda da, avukat görüşme odasının koridordan şeffaf camla ayrılıyor olmasından kaynaklı şikayetin, soyut iddialar üzerine kurulduğunun anlaşıldığı kaydedildi.

Diğer taraftan uygulamanın bazı kurumlarda yeni olması sebebiyle, uygulamadan kaynaklı somut ve detaylı unsurlar barındıran hak ihlali iddialarının Komisyona intikali durumunda, somut olay üzerinden konunun yeniden değerlendirilmesinin her zaman için mümkün olduğu ifade edildi.

Raporda, "Ayrıca kendi yaşamsal ihtiyaçlarını gideremeyecek derecede ağır hasta oldukları düşünülen mahpusların durumları hakkında Cezaevi idaresinden bilgi alındıktan sonra bu mahpusların durumları ve kendileri hakkında yapılan işlemlere yönelik Adli Tıp Kurumu başkanlığı nezdinde işlemlerinin hızlandırılması noktasında girişimlerde bulunulmuştur" bilgisi verildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com