Silivri’de barikatlar yıkıldı!

Silivri’de barikatlar yıkıldı!
Silivri Cezaevi’nde bugün görülecek Ergenekon duruşması yine olaylara sahne oluyor.

Duruşmayı izlemek ve yargılananlara destek olmak üzere Silivri’ye giden onbinlerce vatandaşa TOMA’lar tarafından tazyikli su sıkıldı, halk bariyerleri yıktı.

6 AYLIK BEBEĞE DE BİBER GAZI

Güvenlik güçlerinin kullandığı biber gazı, duruşma salonu önünde bekleyen sanık yakınlarını da etkiledi. Davanın tutuksuz sanıklarından Abdullah Arapoğulları’nın 6 aylık bebeği de gazdan etkilendi. Önce mahkeme katibinin odasına götürülen minik bebek, annesi tarafından adliyeden çıkartıldı. Bebek annesi tarafından hastaneye götürüldü.
 
Güvenlik güçlerinin yaş ve cinsiyet ayırt etmeksizin sıktığı biber gazından hem 6 aylık hem de 90 yaşındaki vatandaşlar etkilenmiş oldu.
 
AVUKATLAR SALONDAN ÇIKARILDI
 
Avukatlar hakim tarafından duruşma salonundan dışarı çıkartıldı. Duruşmaya başlamadan ara kara verildi. Mahkeme Heyeti salonu terk etti. Duruşma 13.30′da devam edecek.
 
ÖNCE ROBOKOP SONRA AVUKAT
 
Robokop adı verilen polisler duruşma salonuna avukatlardan önce alındı. Duruşmalardan men edilen İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Prinçek, Veli Küçük, emekli astsubay Oktay Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu sanıklar bugün de duruşmaya getirilmeyecek.
 
BAŞBUĞ DURUŞMAYA KATILMADI
 
Duruşmalardan men edilen sanıkların yanı sıra Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler’in de aralarında bulunduğu 17 tutuklu sanık duruşmaya katılmadı. Kemal Alemdaroğlu’nun da aralarında bulunduğu 15 tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu.

CHP'Lİ VEKİLLER SİLİVRİ'DE

CHP’li milletvekilleri Mahmut Tanal, Muharrem İnce, Umut Oran, Kamer Genç, Özgür Özel ve Emre Köprülü Ergenekon davasını takip etmek üzere Silivri’ye geldi.

Gruptakiler barikatları yıkarak duruşmanın görüldüğü salona doğru yürümeye başladı. Jandarma ve polis ekipleri biber gazı ve tazyikli su ile gruba müdahale etti. Gruptakiler, taş ve sopalarla güvenlik güçlerine karşılık verdi.
 
Atılan taşlardan bazı gazeteciler yaralandı. Takviye ekiplerin de sevk edildiği bölgede polis grubun önünde set oluşturdu. 
 
DURUŞMA DA GERGİN BAŞLADI
 
Duruşmaya, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, gazeteci Tuncay Özkan ve emekli Orgeneral Hasan Iğsız'ın da aralarında bulunduğu 50 tutuklu sanık katıldı.
 
Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Ankara GATA'da tedavi gören Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, emekli tuğgeneraller Veli Küçük ve Levent Ersöz ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 17 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi.
 
Kemal Alemdaroğlu'nun da aralarında bulunduğu bazı tutuksuz sanıklar da duruşmaya katıldı.
 
Davaya giren 3 Cumhuriyet savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, Nihat Taşkın ve Murat Dalkuş'un da bir arada katıldığı duruşmada, sanık avukatlarına ayrılan bölüm tamamen dolarken, daha önceden basın mensuplarının ve milletvekillerinin oturduğu bölüm bugünkü oturumda boş bırakıldı.
 
İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal'ın da aralarında bulunduğu baro yönetim kurulu üyesi bir grup da duruşmayı avukatların bulunduğu bölümden izledi.
 
Duruşmaya gelen CHP Genel Başkan Yardımcıları Haluk Koç ve Umut Oran, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil ile Kamer Genç ve Mahmut Tanal'ın da aralarında bulunduğu 41 CHP milletvekili ile gazeteciler de davayı izleyiciler için ayrılan bölümden takip etti.
 
Yine, bazı gazilerde tekerlekli sandalyeleriyle duruşmaya gelirken, Sosyalist Enternasyonal Genel Sekreteri Louis Ayala ve eski bakanlardan Yaşar Okuyan da duruşmaya izleyici olarak katıldı.
 
Salonun dolması nedeniyle de sanıklarla vekalet ilişkisi olmayan ve yetki belgesi bulunmayan avukatlar ile bazı gazeteci örgütleri temsilcileri içeriye alınmadığı için binaya girişte izdihamlar yaşandı. Bu nedenle avukatlarla görevli askerler arasında sözlü tartışmalar oldu.
 
Kalabalık nedeniyle duruşma geç başlarken, sanıklar salona alındığında izleyiciler tarafından el sallayarak ve alkışlarla karşılandı.
 
Balbay, salondakileri selamlayarak, ''Hoş geldiniz. Yeter söz adaletin demiş olduğu bugünde, bu mütalaayı hep birlikte yıkacağız'' dedi.
 
SALONDA TARTIŞMALAR
 
Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese ile milletvekilleri ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkan Atilla Sertel'in de aralarında bulunduğu bazı gazeteciler arasında tartışmalar yaşandı.
 
Milletvekilleri daha önceden basın mensuplarının kulladığı bölüme geçmek isterken, Başkan Özese, davanın bugünkü oturumunda uygulamanın bu şekilde olduğunu söyledi.
 
Özese, avukatların bulunduğu bölüm tamamen dolması nedeniyle de, avukatların müdahil vekilleri için ayrılan bölüme geçmelerini istedi. Ancak, avukatlar diğer bölüme oturmazken, CHP Milletvekili Mahmut Tanal, ''Basın mensupları görevlerini yapamıyor. Önceki uygulamanızı yapınız'' dedi.
 
Atilla Sertel'in de, gazetecilerin salonun dışında kaldığını söylemesi üzerine Başkan Özese, ''Lütfen davada taraf değilsiniz. Müdahale etmeyin'' diye uyardı. Milletvekilleri tarafından sözlü tepkiler gösterilirken, Başkan Özese, izleyicileri ve milletvekilleri sakin olmaları konusunda uyardı.
 
Avukatların alkışlaması üzeride de Özese, kızarak ''Niye alkışlıyorsunuz'' diye tepki gösterdi.
 
Salondaki sözlü tartışmalar devam ederken Başkan Özese, bugünkü oturumda esas hakkındaki savunmalarının alınmasına geçileceğini, ancak usule ilişkin konuşmak isteyenlere de söz verileceğini belirterek, sanıkların yoklamasına geçti.
 
SALONDA ALKIŞLI PROTESTO
 
CHP'li vekiller yoklama yapılmasını engellemeye çalışarak ayaklarını yere vurup, alkış tutarak salondaki boş olan yerin açılmasını istediler.
 
Avukatların yoklaması yapılırken de, milletvekilleri tepkilerine devam ederek, ''Aç burayı'' diye bağırdılar. Muharrem İnce, ''40 tane milletvekili ayakta duruyor. Burayı boş bırakamazsın. Biz buraya gireriz'' diye bağırırken milletvekilleri, salondaki demir bariyerlere yüklenince, salondaki jandarma görevlileri engel oldu.
 
Vekiller hep birlikte ''Adalet istiyoruz'' diye bağırırken, izleyiciler de alkışladı.
 
Salondaki karmaşa üzerine yoklamayı tamamlayamayan mahkeme heyeti, duruşmaya ara verdi.
 
Bu arada Balbay da izleyicilere dönerek mütalaayı eleştirdi. Balbay, basın mensupları ve milletvekillerinin salonda boş olan bölüme alınmamasının hukuksuzluk olduğunu söyledi. Muharrem İnce de, Balbay'a ''Abdullah Öcalan'ın yakını olduğumuzu söyleyince bizi belki alırlar'' dedi.
 
Öte yandan binanın dışında sıkılan biber gazı da rüzgar üzerine duruşma salonuna doldu. Salonda bulunanlar bir süre ayrılamazken, binanın içi tamamen gazla doldu. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com