Silivri’de biber gazı ve tazyikli su!

Silivri’de biber gazı ve tazyikli su!
4 yılı aşkın süredir devam eden ''Ergenekon'' davasının 270. duruşmasında, binlerce kişi Silivri’ye akın ederken, adliye giriş kapısında jandarma ile izleyiciler arasında arbede yaşandı.

Türkiye'nin çeşitli illerinden sanıklara destek vermek üzere aralarında CHP, İşçi Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, Türkiye Gençlik Birliği ve Atatürkçü Düşünce Derneği üyelerinin de aralarında bulunduğu grupları taşıyan otobüsler, sabahın erken saatlerinde Silivri'ye ulaştı.
 
Ellerinde Türk bayrağı, flamalar ve sanıkların fotoğraflarını taşıyan gruptakiler, ''Faşizme karşı omuz omuza'', ''Mustafa Kemal'in askerleriyiz'' şeklinde sloganlar attı. Gruplar, 10. Yıl Marşı ve Gençlik Marşı ile çeşitli marşlar ve şarkılar söyledi.
 
ARBEDE YAŞANDI
 
Cezaevi girişinde izdiham oluştu. Ellerinde Türk bayrakları bulunan vatandaşlar, Balbay ve Özkan gibi sanıklarında fotoğraflarını taşıdı. Vatandaşlar içeri girmek için jandarmalarla tartıştı. Sık sık giriş bariyerleri önünde arbede yaşandı. Jandarmanın cezaevi çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldığı görüldü. Cezaevi önünde bir araya gelen kalabalık, adeta bir miting görüntüsü oluşturdu.

Silivri'de biber gazlı müdahale (GALERİ)
 
Bu arada, sanık avukatları, basın mensupları ve tutuksuz sanıkların mahkeme salonuna girişi için ayrı bir giriş kapısı açıldı.
 
Bir çok televizyon kanalı da gelişmeleri kamuoyuna duyurmak için duruşma salonu dışından canlı yayın yapıyor.
 
Duruşma için binlerce insan Silivri'ye akın etti. CHP'li Umut Oran, sosyal paylaşım sitesi Twitter'da duruşma salonundan bir fotoğraf paylaştı.

Duruşma salonundan ilk fotoğraf

"ARKANIZDA BİZ VARIZ"

 
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Umut Oran'ın da aralarında bulunduğu milletvekilleri saat 09.30'da cezaevinin bulunduğu kapıdan içeri girdi. Bir kaç kişi CHP'li vekillere sevgi gösterisinde bulunarak, "Korkmayın. Arkanızda biz varız. Mustafa Kemal var" diye bağırdı. Muharrem İnce yurttaşlara el sallayarak karşılık verdi.
 
Tarık Akan'ın da aralarında bulunduğu bir grup sanatçı da duruşmayı izlemek için Silivri'deydi. Yüzlerce kişi sanatçılara sevgi gösterilerinde bulundu.

BİBER GAZI VE TAZYİKLİ SU
 
Vatandaşlar içeri girmek için jandarmalarla tartıştı. Sık sık giriş bariyerleri önünde arbede yaşandı.20-30 kişilik bir grup içeri girmeyi başarırken, kapıda bekleyen robocoplar kalabalık gruba biber gazıyla müdahale etti. İçeri giren diğer gruba ise su sıkıldı. Biber gazı ve sudan etkilenen kişiler ve yaşlılar arka tarafa doğru çekildi. Jandarmanın cezaevi çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldığı görüldü.
 
SALONDA TARTIŞMA ÇIKTI, DURUŞMAYA ARA VERİLDİ
 
Avukatlar söz isteyince duruşma salonunda tartışma çıktı. Gerginlik üzerine mahkeme heyeti duruşmaya ara verdi.
 
GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI
 
Duruşma salonu girişi ve çevre yollarda jandarma görevlilerince yoğun güvenlik önlemi alındığı görüldü.
 
Adliye giriş kapılarının zorlanması nedeniyle kimi zaman arbede yaşandı ve jandarma bu arbedeyi engellemeye çalıştı.
 
Bu arada, sanık avukatları, basın mensupları ve tutuksuz sanıkların mahkeme salonuna girişi için ayrı bir giriş kapısı açıldı.
 
Duruşmanın büyük salonda yapılabilmesi için KCK davasına bir gün ara verildi.
 
Siyasetçi, hukukçu, basın mensupları ve izleyicilerin ancak bir bölümü içeri alınacak. Duruşmaya katılım 347 kişilik izleyici bölümüyle sınırlı tutulacak. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com