Silivri'de kritik gün

Silivri'de kritik gün
Ergenekon Davası'nda esasa ilişkin mütalaa bekleniyor.

Ergenekon’da sona doğru yaklaşılıyor. Davanın sanık avukatlarından Hüseyin Ersöz, duruşmanın yapılacağı 18 Şubat’la ilgili, “ Mütalaayı bekliyorum. Bu metin mahkemenin vereceği karara ‘ışık tutacak’...”

Ergenekon’da sona doğru yaklaşılıyor. Davanın sanık avukatlarından Hüseyin Ersöz, duruşmanın yapılacağı 18 Şubat’la ilgili, “ Mütalaayı bekliyorum. Bu metin mahkemenin vereceği karara ‘ışık tutacak’...”

Ergenekon davasında tutuklu sanıkların avukatlarından Hüseyin Ersöz, 18 Şubat’ta yapılacak duruşmayla ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Ersöz, o gün savcının mütalaa vereceğini ifade etti ve şu değerlendirmelerde bulundu: “Ergenekon Davası'nda sona yaklaşılıyor. Sona yaklaşıldığını siyasetin, bu davanın bir an önce sonuçlandırılması beklentisi içinde olmasından anlıyorum.Sanıkların, gizli tanık hatta tanık yapıldığını, Genelkurmay Başkanı'nın örgüt yöneticiliği suçlaması ile tutuklandığını, örgütün kasası olduğu iddia edilen sanığın cenazesini belediyenin defnettiğini, sanıkların telefon rehberlerine eklemeler yapıldığını, davanın delili DVD'lerin Adli Emanette gizemli olarak kırıldığını vs yaşadık.”

‘YARGILAMA DEĞİL, KARMAŞA’

Avukat Ersöz, “Bazıları çıkıp, ‘bu kadar kapsamlı bir davada olur böyle şeyler’ diyebilirler. Ancak bu kadar yanlışlığın tesadüfen yaşandığını söylemek de biraz ‘garip’ kaçmıyor mu?” diye sordu ve şöyle devam etti: “Evet dava çok kapsamlı ancak bunda ne sanıkların ne de avukatlarının bir kusuru var. Eğer siz yakın tarihte gerçekleşmiş faili meçhul tüm fiillere ait dosyaları ülkenin dört bir tarafından getirtir ve hepsini yargılama konusu yaparsanız bunun adı yargılama değil ‘karmaşa’ olur.”

‘MUTALAA IŞIK TUTACAK’

Avukatın merakı da bir o kadar ilginç: “Dosya büyüklüğü milyonlarca sayfa ile ölçülen bir davada, olaylar ile sanıklar arasındaki bağın nasıl kurulacağının merakı içerisindeyim. Bu sebepten 18 Şubat’ta açıklanacak ‘Esasa İlişkin Mütalaa’yı bekliyorum. Bu metin mahkemenin vereceği karara ‘ışık tutacak’ bir nitelikte. Işık tutacak diyorum çünkü yargılama süresince Mahkeme, Savcılık Makamının neredeyse tüm taleplerini kabul etti. Buna karşılık ise savunma makamının en makul talepleri bile görmezden gelindi.”

SAVUNMAYA TANINMAYAN HAKLAR

Davada yaşanan gariplikleri de sıralayan Hüseyin Ersöz şöyle dedi: “İddia makamı, dilediği kadar ve hangi konuda olursa olsun tanıklara soru sorma imkanına sahipken, savunmaya bu hak tanınmadı. Savcılık makamı her istediğinde söz alabilirken, sanıklar ve avukatlara konuşma imkanı 6 aylık aralıklarla ve 15 dakika ile sınırlandırılarak verildi. Yani iddia makamına, savunma makamının üzerinde bir önem atfedildiğini yaşayarak tecrübe ettik. Türkiye'de savcılık ile hakimlik görevlerinin iç içe geçtiğini biliyoruz. Mesai yerleri, lojmanları dahi ortak. Çoğu zaman mahkeme heyetinin müzakerelerinde dahi bulunabiliyorlar. Bunun örneklerini başka davalarda yaşadık.”
Böyle bir süreçte savcıların, mahkemeye sunacağı esasa İlişkin mütalaanın, mahkemenin gerekçeli kararına ışık tutacağını söylemek yanlış olmaz.

MÜTALAA 18 ŞUBAT'TA

Avukat Hüseyin Ersöz, 18 Şubat’la ilgili de şu ayrıntıları verdi: “… Gelelim tekrar ‘Esasa İlişkin Mütalaa’ya. Raporların dosyaya dahil olmasıyla savcılığın tüm talepleri yerine getirildi. Son celsede başka bir taleplerinin olmadığı, savunmanın istemlerinin ise reddi yönünde görüş bildirildi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi de bu talep doğrultusunda bir karar verdi. Yine Mahkeme, 2008 yılında dosyaya girmiş kritik önemdeki yazı cevaplarını, kısa bir süre önce savunma makamıyla paylaştı. ‘Mahkeme açısından’ dosyanın belli bir olgunluğa ulaştığını söylemek artık mümkün. Mahkeme açısından diyorum çünkü savunma makamı için bu ne yazık ki geçerli değil. Bu sebepten Savcılık, 18 Şubat tarihli duruşmada mütalaasını mahkemeye sunacaktır. Ancak savcılık makamının, değişen siyasi atmosfere göre farklı hal tarzlarını benimsediğine de süreç içinde şahit olduk. 18 Şubat günü, siyasi partilerin ve STK'ların çağrısı ile Silivri'de kalabalık bir mitingin yapılacağı tahmin ediliyor.”

ESİRLERİ TÜRKİYE DEĞİŞTİRECEK Mİ?

Dünya basınında Silivri davaları ile ilgili çıkan son makalelerden biri, dünyaca ünlü haber dergisi Time’da çıktı. Dergide, “Denizin Yakınındaki Büyük Hapishane: Esirleri Türkiye’yi Değiştirecek mi?” başlığıyla yayımlanan makalede Başbakan Erdoğan’ın bu davalarla ilgili tutumundaki değişikliğe de işaret edildi ve Ergenekon davasının “yeni-milliyetçi bir muhalefet doğurduğu” ve “baskılananların bir şekilde geri dönme yollarına sahip olduğunu kimse bilmese bile Erdoğan’ın bildiği” gibi yorumlar da yer aldı.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com