Silivri'nin öteki yüzü

Silivri'nin öteki yüzü
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, gazetecilere Silivri Cezaevi'nin kapısını açıp turistik bir tur yaptırmıştı ama, ne tutuklu gazetecilerle görüşme sağlanmıştı ne de koğuşların içi görülebilmişti.

Gazeteciler kapıda kolonya ile karşılanıp, çiçekle uğurlanmışlardı. Hatta, ertesi gün köşelerindeki yazılarında "herşey mükemmel ama Allah düşürmesin" yorumları bile yapılmıştı.

Ancak madalyonun arka yüzünde gerçekten insanın içini acıtan bir tablo var...

Dün akşam yaşanan olay tam da bu tablonun asıl figürü olacak cinsten. "Balyoz Planı" davası kapsamında tutuklu yargılanan emekli Orgeneral Ergin Saygun dün Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Saygun'un avukatının açıklaması ise tutuklu sanığın kalp rahatsızlıklarının yanı sıra böbrek yetmezliği, diyabet ve yüksek tansiyon gibi başka rahatsızlıklarının olduğu yönündeydi.

Düzenli şekilde tedavi gerektiren bu rahatsızlıklardan dolayı mahkeme, Adli Tıp Kurumu'nun verdiği rapor doğrultusunda, poliklinik şartlarının cezaevinde de oluşturulabileceğini belirterek, Saygun'un cezaevinde tutulmasına karar vermişti.

Tek hasta Saygun değil

Tutuklu sanık emekli Tuğgeneral Faruk Oktay Memioğlu ise kolon kanseri. Bağırsağından 30 santim kesildi. Zaman zaman kanaması oluyor. Ailesi ve avukatları, tedavi görmesi gerektiğini söylüyor.

Tutuklu Balyoz sanığı emekli Albay Mehmet Yoleri, geçirdiği "harp psikozu" nedeniyle 1998 yılından itibaren geri hizmette görev yaptı. Tutuklandıktan sonra da tedavisi için Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne gönderildi. Ancak ailesinin ifadesine göre, tedavi görmek yerine hücreye kapatıldı. Yemekleri kapı altından verildi. Şimdi koğuşta arkadaşlarının desteğiyle kalıyor ve iki kez kalp krizi geçirdi.

Kurmay Albay Levent Kerim Uça, Maltepe Cezaevi'nde rahatsızlandı. Ameliyat edilen Uça'nın beyninden yumurta büyüklüğünde tümör alındı. İddialara göre, 3 ay steril bir ortamda tutulması gerekirken, ameliyattan 2 hafta sonra 14 kişilik koğuşuna gönderildi.

İkinci Ergenekon davasının tutuklu sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, uyku apnesi, endotoksit, prostat, ana ve yan dal koroner arter, hipertansiyon, hastane enfeksiyonu gibi ciddi hastalıklarla mücadele ediyor. Bacaklarındaki sinir kaybı nedeniyle yürüyemiyor, bilinç kaybı var. Geçtiğimiz günlerde acil olarak İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevki yapıldı.

Yine Ergenekon'dan tutuklu sanık Fatih Hilmioğlu siroz hastası ve durumu ağır. Güneydoğu gazisi, avukat olan sanık Serdar Öztürk'ün ise başında ve vücudundaki şarapnel parçaları nedeniyle ciddi rahatsızlıkları var. Hareket zorluğu bulunan Öztürk, Hepatit B hastası ve karaciğer sorunları yaşıyor. (NSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com