Silopi, bu usulsüzlüğün peşinde!..

Silopi, bu usulsüzlüğün peşinde!..
Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde Eylül ayında Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan ve 31 usta öğrencinin katıldığı, okul öncesi usta öğretici alımı kura çekiminde usulsuz yapıldığı iddiasıyla 3 usta öğretici, savcılığa suç duyurusunda bulundu.
Silopi Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, 31 okul öncesi usta öğreticinin alınacağı ve 63 kişinin katıldığı kura çekimi, 27 Eylül'de, Silopi 1'nci Noteri huzurunda yapıldı. Kura çekimiyle 31 okul öncesi usta öğretici belirlenirken, kurada adı çıkmayan, Gurbet Aybi, Huriye Altürk, Gurbet Tanış, Elif Tanış ve Zümrat Cin, kura çekiminin usule aykırı yapıldığı gerekçesiyle Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Gurbet Tanış adlı usta öğretici, başvuru listesinde isimleri bulunmayan usta öğreticilerin kura çekimine katıldığını ileri sürerek, Başvuru listesinde hiçbir şekilde isimleri olmayan kişiler için ikinci bir atama oldu. İkinci bir atama da noter huzurunda sözde oldu. Ama noter huzurunda şartların uygun olmadığını düşünüyoruz. Yani usulsüzlük olduğu açık ortada. Bunu zaten dile getirdik dedi. 
 
Gurbet Aybi adlı usta öğretici, kura çekimi sırasında, poşetten çekilen isimlerin kendilerine gösterilmediğini, isimlerin yazılı olduğu kağıtların bulunduğu poşetin etrafının da çantalarla çevrili olduğunu savundu.
 
Milli Eğitim Müdürlüğü'nde yapılan kura çekiminin Silopi 1'nci Noter huzurunda çekildiğini hatırlatan Zümrüt Cin adlı usta öğretici ise, Milli Eğitimdeki noter çekilişine ben de katıldım. Orada noter huzurunda çekilen isimlerin bize gösterilmedi ve noterin de taraflı olduğunu düşünüyorum. Sanki önceden isim verilmiş gibi. Çünkü okurken bile sanki böyle şüpheli bir şekilde yada önceden isim verilmiş gibi bir izlenim vardı. Mağduruz bu konuda hakkımızı arıyoruz ifadelerini kullandı. 
 
Usta öğreticilerin avukatı Hakim Tanış, kura çekimindeki görevlendirmenin hukuki dayanaktan yoksun olarak yapıldığını ifade ederek şöyle konuştu:
 
Hukuki dayanağı olmayan görevlendirme keyfiyete mahal verir. Neticede de keyfi bir kura yönetimi belirlenmiştir. Kura yönetimi denen olay; gerek televizyonlarda izlediğimiz kadarıyla, gerekse de bildiğimiz kadar kuranın anlamı her türlü şüpheyi bertaraf edecek, saydam ve şeffaf olması gerekiyor. Yani bunun en güzel örneği de ülkemizce benimsenen milli piyango örneğidir. Kaldı ki Silopi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nce söz konusu görevlendirmeler daha önce yapılmıştır. Yapılan itirazlar üzerine görevlendirme, kura çekimi yöntemi ile tekrar yapılmıştır. Kura yönetimi de her şeyden önce yöntem ve usullerine uygun yapılmamıştır. Kura çekim yönteminde isimler bir torbaya konulmuş iddiası var. Torba bir masanın üzerine konularak etrafı çantalarla çevrilmiştir. Torbadan çekilen isimler her hangi bir şekilde platformun öbür tarafında veya platforma karşısında bulunan hiçbir usta öğretici adayına gösterilmemiştir. Hukuki ve kanuni yasal dayanaklara aykırı hareket edilmiştir.

Konu ile ilgili girişim başlattıklarını dile getiren avukat Tanış, başta Silopi Kaymakamlığı, Şırnak Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı ve Başbakanlık olmak üzere Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com