Simav Belediyesi kadınları meslek sahibi yapıyor

Simav Belediyesi kadınları meslek sahibi yapıyor
Kütahya’nın Simav İlçesinde kadınları meslek edinerek aile bütçelerine katkı sağlamayı hedefleyen Belediye, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ile iş birliği yaparak el beceri ve bilgisayar kursları düzenliyor.

İlçenin 6 önemli merkezindeki Belediye’ye ait Yeşeren Umutlar Bilgi Evlerinde açılan el beceri kursları kadınlara önemli bir gelir kapısı oluyor.
Kurslara katılan hanımlar, usta öğreticiler eşliğinde el becerilerini geliştirirken bilgisayar kullanmayı da öğreniyor. Böylece Simavlı hanımlar bu güne kadar kendilerinin bile farkına varmadığı becerilerini ortaya çıkararak hem boş zamanlarını en iyi bir şekilde değerlendiriyor hem de hayata bağlanıyor.

BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR
Özellikle Esenevler Mahallesindeki Bilgi Evinde açılan “Yöresel Folklorik Bebek” ve “Bilgisayar Kursu” hanımlardan büyük ilgi görüyor.
Belediyenin Bilgi Evlerinde açtığı kurslarla yaşamlarında yeni bir pencere açıldığını ifade eden Simavlı hanımlar boş zamanlarını huzur ve sıcak bir yuva ortamında bir şeyler öğrenerek geçirme olanağı buldukları gibi yaptıkları yöresel folklorik bebekleri satarak aile bütçelerine katkı sağlamayı amaçlıyor.
Yöresel Folklorik Bebek Kursuna 15, Bilgisayar Kursuna 25 ev hanımı katılıyor. Hanımlar ayrıca kurs sonunda öğrendiklerini yıl sonunda sergilemek istiyor.
Toplumun bütün kesimlerini kucaklayan, halkın sorunlarına çözüm bulan bir hizmet anlayışı içinde olduklarını ifade eden Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan bu anlayıştan hareketle Türk toplumunda önemli bir yer sahip olan kadınlara her alanda kendilerini geliştirmeleri ve üretime katılabilmeleri için açtıkları çeşitli kurslar sayesinde onlara olanaklar sağlamaya çalıştıklarını bildirdi.
Amaçlarının hanımlar için keyifli, güvenli, gelişimlerini destekleyen bir ortam hazırlayarak sahip oldukları hakların farkında, kendine güvenen, kendine ve çevresine karşı sorumluluk duyan, eleştirel düşünen bireyler olma yolunda onlarla birlikte yol almak olduğunu ifade eden Başkan Karahan, açtıkları kurslara yeni talepler gelmesi halinde bu kurslara yenilerini ilave etmek istediklerini söyledi.
Eğitime geçmişte olduğu gibi gelecekte de destek olmaya devam edeceklerini vurgulayan Başkan Karahan, “Eğitimine önem vermeyen topluluklar yok olmaya mahkumdur. Bu yüzden belediye olarak eğitime destek vermeye devam edeceğiz. Bunu hizmet felsefesi olarak benimsedik” dedi.
Yöresel Folklorik Bebek Kursuna katılan ev hanımı Elif Göker aldığı el beceri eğitimi sayesinde yaşamında yeni bir pencere açıldığını söyledi.
Bilgisayar kursuna katılan ev hanımı Sevim Karaoğul, katıldığı bilgisayar kursu sayesinde kendisinin bile farkına varmadığı yeni kabiliyetlerinin ortaya çıkmasından çok büyük memnuniyet duyduğunu kaydetti.
Ev hanımı Nazife Karagöz, eğitime ve hanımlara katkılarından dolayı Belediye Başkanı Kasım Karahan’a teşekkür ettiklerini bildirdi.
Alınan bilgiye göre Simav’da 196 ev hanımı 2013’de Belediyenin açtığı el beceri ve bilgisayar kursuna katılarak meslek ve sertifika sahibi oldu. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com