Simav Çayı'nda kirlilik

Simav Çayı'nda kirlilik
Kütahya'nın Simav ilçesinde bulunan Simav Çayı'nın kenarındaki belde ve köylerde yaşayanlar, çayın, sanayi atıklarıyla kirletildiğini iddia etti.

Gümüşsu beldesi Boğazköy Mahallesi Muhtarı Asım Türköz, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçede doğduktan sonra Susurluk Nehri adıyla Marmara Denizi'ne dökülen Simav Çayı'ndaki kirliliğin, verimli topraklara sahip Simav Ovası'nı etkilediğini söyledi.
Hava sıcaklıklarının artmasının ardından çayda suların azalmaya başlamasıyla kirliliğin daha görünür hale geldiğini belirten Türköz, bu durumun çiftçileri üzdüğünü anlattı.
Türköz, çaydaki kirliliğin ortadan kaldırılması için arıtma tesisi kurulması gerektiğine işaret ederek, ''Fırsat kaçmadan Simav Çayı'nı kirlilikten kurtarmamız gerekiyor.
Yoksa yarın çok geç olabilir'' dedi.
Çayın mevcut haliyle Simav Ovası'nı olumsuz etkilediğini ileri süren Türköz, ilçede faaliyet gösteren bazı sanayi tesislerinin atıklarının yanı sıra birkaç belde ve köyün kanalizasyon hattının buraya dökülmesiyle çayın kirletildiğini savundu.
Simav Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Ramazan Çaka da ilçe ve 4 belde belediyesince kurulan Arıtma Birliğinin, tesisi kısa sürede faaliyete geçirmesini talep ettiklerini belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com