Simav Çevre Kirliliği ve Trafik Sorununu Konuştu

Simav Çevre Kirliliği ve Trafik Sorununu Konuştu
Simav Belediyesi tarafından dördüncüsü düzenlenen, halka açık Yerel Ekonomik Sosyal Meclis Toplantılarının dördüncüsü Çevre Temizliği ve Trafik sorunlarını görüşmek için toplandı. Toplantı oturum başkanlığını yapan Simav Belediye Başkan Yardımcısı Doğan

Simav Belediyesi tarafından dördüncüsü düzenlenen, halka açık Yerel Ekonomik Sosyal Meclis Toplantılarının dördüncüsü Çevre Temizliği ve Trafik sorunlarını görüşmek için toplandı. Toplantı oturum başkanlığını yapan Simav Belediye Başkan Yardımcısı Doğan Eren'in açılış konuşması ile başladı.
Daha sonra söz alan Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan Çevre temizliği ve trafik sorununa ilişkin sinevizyon eşliğinde bir sunum yaptı.
Yaptığı sunumda Kasım Karahan Simav atık su arıtma tesisi, katı atık toplanma ve çöplüklerin ıslahı, su kaynaklarının kayıplarının giderilerek daha sağlıklı kaynak suyu temini, kanalizasyon çalışmaları, hava kirliliği, hafriyat toprağı ve inşaat yıkıntı atıkları, ambalaj ve atık kağıtlar, tıbbi atıkların toplanması, atık piller, park ve bahçeler ile ilgili hizmetler ve Simav'daki trafik sorununa ilişkin bilgi ve tespitlerini anlattı.
Kasım Karahan Simav Atık Su Arıtma Projesinin İller Bankasından onay aldığını ve projenin eksiklerinin giderildiğini, Katı atık toplanması konusunda Simav Say Deresi çöplüğünün ıslahı konusunda projelerinin hazır olduğunu ve yakında islah çalışmalarına başlayacaklarını, Su kaynaklarındaki yüzde 40'lara varan kaçakların giderilmesi için soğuk su şebekesinin komple yenileneceğini, yine kanalizasyon sistemini komple yenileyeceklerini ve yüzde 75'ini hibe olarak alacaklarını, Simav'da jeotermal enerji kullanımından dolayı hava kirliliğinin olmadığını, hafriyat toprağı ve inşaat yıkıntı atıklarının sınıflandırılarak ayrı ayrı depolanacağını, ambalaj ve atık kağıtların toplanması ve tasnifi konusunda çalışma yaptıklarını ve bu konuyla ilgili kampanya başlatacaklarını, Tıbbi atıkların toplanması ile ilgili olarak sağlık kuruluşları ile sözleşmelerin yapıldığını ve haftada iki defa tıbbi atıkların toplanarak imha edildiğini, atık piller konusunda Tema ile çalışmaların devam ettiğini, park ve bahçe çalışmalarına önem verdiklerini ve ağaçlandırma gayesiyle Çeyrekçi mevkiinde Belediye'ye ait bir fidanlık oluşturulduğunu söyledi. Simav'daki trafik sorununa çözüm olarak ta Belediye Encümeninin bazı caddelerde ücretli otopark uygulamasına geçme kararını aldığı belirten Kasım Karahan, “Kültür sarayımız bittiğinde otopark sorunumuz biraz daha azalacaktır” dedi.
Daha sonra bu konulara ilişkin olarak vatandaşlar söz alarak görüş, düşünce ve önerilerini ifade ettiler.
Toplantını sonuna doğru vatandaşların görüş ve önerileri çerçevesinde söz alan Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan, “Çevremizi korumak ifade edildiği gibi önce insanımızı eğitmekle mümkündür. Çevre temizliği bilincini vatandaşımda yerleştirmemiz gerekmektedir. Bu konuyla ilgili toplumsal eğitime önem vermek ve kampanyalarla, yarışmalarla özendirmek gerekmektedir. Kaldırımların esnaf tarafından işgali konusunda Nisan ayından itibaren gerekli uyarı ve cezalandırma başlayacaktır. Çevre temizliği ve ekolojik sistemin korunması konusunda vatandaşımız ile işbirliği yapmamız gerekmektedir. Bu sadece Belediyenin çözebileceği bir konu değildir. İlçemizde toplam nüfusumuz 70 000, trafiğe kayıtlı araç sayısı ise 24 000'dir. Dolayısı ile araba kullanımını azaltıcı, yürümeyi özendirici tedbirler alınması gerekmektedir” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com