Simav depremini bulutlardan bildi

Simav depremini bulutlardan bildi
Kadir Sütçü’nün Kütahya’nın Simav ilçesinde dün gece meydana gelen 4,9 şiddetindeki depremi 1 saat öncesinden haber verdiği iddia edildi.

Depremleri bulutların hareketlerine bakarak kestirme yöntemi konusunda kendini geliştiren Kadir Sütçü’nün Kütahya’nın Simav ilçesinde dün gece meydana gelen 4,9 şiddetindeki depremi 1 saat öncesinden haber verdiği iddia edildi.
Hisarcık ilçesinde fotoğrafçılık işiyle uğraşan Ali Kurum, “Komşumuz Simav ilçesi 40 kilometre uzaklıkta batı yönünde bulunmaktadır. Birkaç gün önce Kadir Sütçü ile yaptığım telefon görüşmesinde bana güneş battıktan sonraki hali resimleyerek kendisine göndermesini istedi. Üç günden beri Simav ilçesi yönünde saat 20.00 civarlarında ilçemizin değişik yerlerinden güneşin batışını resimleyip Kadir Sütçü’ye gönderdim. Kendisi bana dün akşam saat 00.06 mail adresime “Yağış öncesi 4,5 ve devamı“ şeklinde mail attı. Ben mesajı pek dikkate almamıştım. Kimseyi telaşlandırmamak amacıyla da yakınlarıma haber vermedim. Ancak bir saat sonra 01.05 de 4,9 şiddetinde deprem meydana gelince hayretler içinde kaldım” diye konuştu.
Kadir Sütçü, meteorolojinin kullanmış olduğu kızıl ötesi haritalardaki beyazlıkları inceleyerek depremleri tahmin ettiklerini ifade ederek “ Kızıl ötesi haritalarda sıcak bölgeler siyah, soğuk bölgeler beyazla gösterilir. Sıcak bölgelerde suların buharlaşması da siyah göründüğünden dolayı beyazlıkların kaynağının tamamı su buharı değildir. Deprem öncesinde çıkan partiküllere tutunan su buharı da atmosferde partiküllerle gazlarla yükseklerde yoğunlaşarak beyazlıkları meydana getirirler. Su buharı yağış olarak geri dönerken gazlar atmosferde gezinir. Biz bu partikülleri inceleyerek depremleri tahmin ediyoruz" dedi.
Özellikle yaz mevsiminde gökyüzündeki değişikliğe dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Sütçü; gökyüzünde 360 derecelik bir kızıllığın deprem habercisi olduğunu belirtti.
Japonya meteorolojisine de tavsiyelerde bulunan Sütçü, "Japonya’da Kasım ve Nisan ayları arasında denizden 300 metre yüksekte bulunan dağlara 20 metre kar yağıyor. Dağlarda bilgisayarlarını açıp internete girsinler. Japonya ve çevresinde meydana gelen depremlerden sonra 1-3 saat içinde kar yağışı olup olmadığına baksınlar. Eğer depremlerden sonra 1-3 saat içinde dağlara kar yağıyorsa, depremler durduğu zamanda kar yağışı duruyorsa Türkiye’de dikkate alınmayan ve yardım edilmeyen projeme Japonya’dan yardım bekliyorum. Eğer söylediklerim doğru değilse onlardan özür dilemeye hazırım" dedi.(ERK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com