Simav devlette diyabet eğitimi

Simav devlette diyabet eğitimi
Kütahya Simav Doç. Dr. İsmail Karakuyu Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Naci Çağlar, üç uzman doktor ve eğitim hemşiresi nezaretinde diyabetli hastalara eğitim vermek suretiyle bilgilendirdiklerini söyledi.

Kütahya Simav Doç. Dr. İsmail Karakuyu Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Naci Çağlar, üç uzman doktor ve eğitim hemşiresi nezaretinde diyabetli hastalara eğitim vermek suretiyle bilgilendirdiklerini söyledi. Başhekim Çağlar, karşılıklı sohbet şeklinde geçen eğitimde, hastalara şeker hastalığının belirtileri, ne yapılacağı, şeker hastalığıyla yaşamanın kural ve yöntemlerinin anlatıldığını bildirdi. Çağlar, Uzman Doktor Şeref Seven, Mustafa Özgün ve Hamit Cilveger vasıtasıyla seminerde şeker hastalarına bilmedikleri ve merak ettiği şeyler hususunda bilgilendirmelerde bulunduklarını kaydetti. İlkini 5 Mayıs 2010 Çarşamba günü gerçekleştirdikleri eğitim seminerlerinin Mayıs ayının 12, 20 ve 25 Mayıs günleri verilecek seminerlerin takip edeceğini anlatan Başhekim Çağlar,” Diyabetli hastalara yönelik eğitim seminerlerimizin sonuncusu 5 Haziran 2010 tarihinde verilecek. Seminere katılan diyabetli hastalara katılım belgesi vereceğiz” diye konuştu.
Diyabetin vücudun kan şekerini normal sınırlar içinde tutma yeteneğini kaybetmesi olduğunun altını çizen uzmanlar, diyabetin belirtileri arasında çok yemek yeme, çok su içme, sık idrara çıkma, halsizlik, bitkinlik, beklenmedik kilo kaybı ve yaraların geç iyileşmesinin ilk sıralarda geldiğine vurgu yaparken, tedavinin, sağlıklı beslenme, egzersiz, ilaç tedavisi ve bireysel kontrol ile önlenebileceğine işaret ediliyor. Uzmanlar yaptıkları açıklamada, diyabetli kişinin hastalığı ile ilgili ne kadar çok eğitilirse yaşam kalitesinin artabileceğine ve hastalığına uyum sağlayabildiği için de kronik hastaların birçoğunda ortaya çıkan psikolojik sorunların en aza ineceğini anlatıyor. Uzman Doktor Şeref Seven,” Hasta bu süreç sonunda sorunlar karşısında nasıl davranması gerektiğini öğreniyor. Sürekli panik halinde olmaktan çok, profesyonel bir sağlıkçıymış gibi hastalığını yönetmeye başlıyor. Tedavide hastalar ilaçların dozuna karışamıyor ama bunun dışında hastalığı ile ilgili her şeyi kendi yönetiyor. Bizim eğitimlerimizde uyguladığımız tedaviler de hep bireyseldir. Çünkü hastalık aynı olmakla birlikte bireysel özellikler taşır. Bunun yanında hastanın sosyo-kültürel durumu, maddi imkanları, çalışma koşullarının ne kadar uygun olduğu gibi faktörler de eğitim yöntemlerinin değişmesinde etken oluyor” diye konuştu. Diğer uzmanlar Mustafa Özgün ile Hamit Cilveger'de diyabetli hastaların dikkat etmesi gereken hususları anlattı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com