Simav fasulyesinin fiyatı 4 lira

Simav fasulyesinin fiyatı 4 lira
Simav kuru fasulyesinin fiyatının geçen yıla göre bir lira düşmesi üreticileri üzerken, tüketicileri sevindirdi.Simav'da özellikle 50 yıl önce kurutulmuş 18 bin 500 dönümlük göl arazisinde üretilen kuru fasulyede bu yıl üretim patlaması yaşandı.

Simav kuru fasulyesinin fiyatının geçen yıla göre bir lira düşmesi üreticileri üzerken, tüketicileri sevindirdi.
Simav'da özellikle 50 yıl önce kurutulmuş 18 bin 500 dönümlük göl arazisinde üretilen kuru fasulyede bu yıl üretim patlaması yaşandı.
Geçen yıllarda kuraklıktan dolayı dekara 50 kilograma kadar düşen fasulye üretimi bu yıl yağışların yeterli olması nedeniyle 7 kat artış göstererek dekara 350 kilograma ulaştı.
Fasulyenin üretimde rekora ulaşması fiyatlara da yansıdı. Geçen yıl 5 liradan satılan fasulye bu yıl pazarda 4 liradan satılmaya başladı. Simavlı kuru fasulye üreticisi Şerif Ulukanlı (69), bu günlerde ilçeye gelen toptancıların üreticilerden kuru fasulyeyi kilosunu 4 TL'den toplamaya başladıklarını söyledi.
İlkbahar ve kış ortalarında düşen yağışların üretime yansıyarak fasulyenin veriminde 7 kat artış sağlamasına yol açtığını ifade eden Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, “Kendine has özellikleri sayesinde tüketicilerin ilk tercihi Simav fasulyesi fiyatıyla bu yıl üreticisini üzerken tüketicileri sevindirdi “ dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com