Simav ,Japonya ve Çeçenistan'la ticaret yapıyor!

Simav ,Japonya ve Çeçenistan'la ticaret yapıyor!
Simav'da hayatını fidancılık yaparak kazanan Veli Bulut'un, ürettiği 18 tür orman fidanı, Japonya başta olmak üzere Çeçenistan'a ihraç ediliyor.

Kütahya Simav'da hayatını fidancılık yaparak kazanan Veli Bulut'un, ürettiği 18 tür orman fidanı, İstanbul'daki firmalar aracılığı ile Japonya başta olmak üzere Çeçenistan'a ihraç ediliyor.
Fidan üreticisi 45 yaşındaki Veli Bulut, dönemin kaymakamı Cengiz Horozoğlu'nun önderliğinde Simav'a bağlı Şenköy beldesinin Rahimler Mahallesinde 160 dönümlük bir arazi üzerinde oluşturduğu fidanlıkta ürettiği Mavi Ladin, Ihlamur, Mazı, Leylandi, Karaçam ve Fıstık Çamı başta olmak üzere tam 18 tür orman fidanına Japonlarla Çeçenlerin ilgi gösterdiğini ve ürettiği 50 bin dolayındaki fidanı Japonya, Çeçenistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine ihraç ederek hem ülke hem de ilçe ekonomisine döviz kazandırmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.
Simav'ın fidan yetiştirmek için havası, suyu ve toprak yapısıyla doğal bir ortam oluşturduğunu anlatan Veli Bulut, orman fidancılığının Simav'ın geleceğini oluşturan yeni bir sektör haline gelmesi için hiçbir mazeretin bulunmadığını, kendisi gibi fidancılık yapmak isteyen vatandaşlara her konuda yardımcı olabileceğini kaydetti. Orman fidancılığı konusunun Simav'da henüz çok yeni olmasına rağmen, bu işin en az riskle, iyi gelir getirecek işlerden biri olduğunu ifade eden Bulut,” Bir dönüm arazi üzerinde 25 bin fidan yetişiyor. Bu da üreticinin iyi para kazanması anlamına geliyor” şeklinde konuştu.
Simavlı üretici Veli Bulut, 18 fidan türü sayısını artırmayı planladığını kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com