Simav Kirazı Dünya Pazarında

Simav Kirazı Dünya Pazarında
Kütahya Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, ilçede üretilen Napolyon cinsi kirazların dünyanın değişik ülkelerine ihraç edildiği bildirdi.

Kütahya Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, ilçede üretilen Napolyon cinsi kirazların dünyanın değişik ülkelerine ihraç edildiği bildirdi. Simav'ın İç Ege'nin meyve, sebze ve hububatta önemli potansiyeli bulunan bir ilçe olduğunu vurgulayan Bütüner, bu günlerde hasat edilen Napolyon cinsi kirazların ilçeye gelerek konuşlanan ihracatçı firmalar aracılığıyla dünyanın değişik ülkelerine ihraç edildiğini söyledi.
Simav'da üretilen Napolyon cinsi kirazların rengi, aroması, iriliği ve kendine has lezzeti ve yola dayanıklılığı gibi özellikleri sayesinde ihracatçı firmalar tarafından tercih edildiğini dile getiren Bütüner, 'Şu anda ihracatçı firmalar köylerimizde Tırlarıyla konuşlanmış durumda. İriliği, rengi ve tazeliğine göre üreticiden kilosunu 2.8 ve 3.2 liradan aldıkları kirazları ambalajlayıp hiç vakit kaybetmeden Tırlarına yükleyerek İzmir üzerinden dünyanın değişik ülkelerine ihraç ediyorlar. Bazı firmalar da İhraç dışı kirazlara talip oluyor. Bu firmalar kirazın kilosunu 75 ile 80 kuruş arasından alıyor. Simavlı üreticimiz kirazdan bu yıl iyi para kazanıyor. Simav'da üretilen 10 bin ton civarındaki kirazın yarıdan fazlası ihraçlık” şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com