Simav Teknoloji Fakültesi Neden Öğrenci Almadı?!

Simav Teknoloji Fakültesi Neden Öğrenci Almadı?!
Aralarında Dumlupınar Üniversitesi'nin de olduğu teknik eğitim fakülteleri teknoloji fakültelerine dönüştürülürken, Simav Teknoloji Fakültesi'nin bu yıl üniversite yerleştirme klavuzunda yer almaması, “fakülte kapatılacak mı” sorusunu akılla

Aralarında Dumlupınar Üniversitesi'nin de olduğu teknik eğitim fakülteleri teknoloji fakültelerine dönüştürülürken, Simav Teknoloji Fakültesi'nin bu yıl üniversite yerleştirme klavuzunda yer almaması, “fakülte kapatılacak mı” sorusunu akıllara getirdi. Bu yıl öğrenci alamayan fakülte, Kütahya ekonomisi açısından da kayıp anlamına geliyor.
Geçtiğimiz yıllarda Kütahya'nın Simav ilçesinde Dumlupınar Üniversitesi'ne bağlı olarak Simav Teknik Eğitim Fakültesi olarak eğitim veren Simav Teknoloji Fakültesi'nin bu yıl öğrenci almaması tepkilere neden oluyor.
1992 yılında kurulan Teknik Eğitim Fakültesi, Makine Eğitimi, Talaşlı Üretim Anabilim Dalı ve Mobilya Dekorasyon Eğitimi, Mobilya Anabilim Dalı gibi bölümlerin yanında Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi, Elektrik Eğitimi ve Metal Eğitimi gibi bölümlere öğrenci alımı yapıyordu.
Bu bölümlere ait yirminin üzerinde anabilim dalı bulunan Simav Teknik Eğitim Fakültesi'ne bu yıl öğrenci alınmaması, Simav ekonomisi açısından da kayıp anlamına geliyor.
Geçtiğimiz yıl Bakanlar Kurulu, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nin de aralarında bulunduğu; Afyon Kocatepe, Batman, Cumhuriyet, Düzce, Fırat, Gazi, Karabük, Karadeniz Teknik, Kırklareli, Kocaeli, Marmara, Mersin, Muğla, Pamukkale, Sakarya, Selçuk ve Süleyman Demirel üniversiteleri ile Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü bünyesindeki teknik eğitim fakültelerinin kapatılarak yerlerine teknoloji fakülteleri kurulmasını kararlaştırmıştı.
Ancak, bu karara rağmen 2010 yılı Üniversite Yerleştirme Klavuzunda Dumlupınar Üniversitesi 'Teknoloji Fakültesi' olarak yer almadı. Diğer üniversitelerde bu yıl öğrenci alan teknoloji fakültelerinden mezun olanların ayrıca pedagojik eğitim almaları halinde meslek liselerinde öğretmenlik de yapabilme hakları bulunuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com