Simav yağmura hasret kaldı

Simav yağmura hasret kaldı
Yıllık yağış ortalamasının Bin 200 kilo civarında seyrettiği Kütahya'nın tahıl, meyve ve sebze ambarı konumundaki verimli topraklarıyla ünlü ilçesi Simav'da son üç aydır metrekareye 111 kilo civarında yağmurun düşmesi çiftçiyi endişelendirmeye

Yıllık yağış ortalamasının Bin 200 kilo civarında seyrettiği Kütahya'nın tahıl, meyve ve sebze ambarı konumundaki verimli topraklarıyla ünlü ilçesi Simav'da son üç aydır metrekareye 111 kilo civarında yağmurun düşmesi çiftçiyi endişelendirmeye başladı.
Bölgede 55 gündür tek bir damla bile yağmurun düşmemesinin çiftçiyi ciddi şekilde endişelendirdiğine vurgu yapan Başkan Bütüner, yağış eksikliği yüzünden ilçede yer altı su seviyesinin giderek düştüğünü ve tehlikeli boyutlara doğru ilerlediğini söyledi.
Başkan Bütüner, 'Bu yıl ki yağışların verilerine bakıldığında meteorolojik kuraklıktan belki söz edilemez ama uzun süre devam eden yağış eksikliği neticesinde ortaya çıkan yeryüzü ve yeraltı sularındaki azalma ve eksikliklerden dolayı Simav kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir' dedi.
Yeraltı su seviyesinin her yıl giderek azaldığına dikkat çeken Başkan Bütüner, 'Bilinçsiz tarımsal sulama nedeniyle yeraltı sularımız her geçen gün azalmakta.
Ayrıca bu yılda yeterli düzeyde yağış düşmedi. Kış kapıya dayandı. Ancak ne kar ne de yağmurun yüzünü görmedik. Bu yüzden yeraltı su seviyelerimiz her geçen gün çekilmeye devam ediyor. İlçe olarak tedbir almazsak, önümüzdeki 10 yıl ya da 20 yıl içerisinde su fakiri olmaya aday bir ilçe haline geleceğiz” dedi.
Uluslararası kuruluşların ve Birleşmiş Milletlerin raporlarına göre, bir kişinin yıllık su miktarının 2 bin metreküpten az olması halinde o ülkenin su fakiri sayıldığına dikkat çeken Başkan Bütüner, “Türkiye'de kişi başına su miktarı yılda bin 430 metreküptür. Bu da bizim su fakirliğine aday bir ülke olduğumuz anlamına gelmektedir. Suyumuzu boşa harcamayıp, kullanırken dikkatli olursak, sonra hasret kalmayız' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com