Simav Yine Sallandı: 4,9

Simav Yine Sallandı: 4,9
İLÇEDE 19 MAYIS'TAN BU YANA YAŞANAN EN BÜYÜK İKİNCİ ARTÇI SARSINTI NEDENİYLE BÖLGEDE VATANDAŞLAR BİNALARI VE ÇADIRLARI TERK EDİP SOKAĞA ÇIKTI

İLÇEDE 19 MAYIS'TAN BU YANA YAŞANAN EN BÜYÜK İKİNCİ ARTÇI SARSINTI NEDENİYLE BÖLGEDE VATANDAŞLAR BİNALARI VE ÇADIRLARI TERK EDİP SOKAĞA ÇIKTI
Kütahya'nın Simav ilçesinde, 19 Mayıs'taki 5,9 büyüklüğündeki depremin yaraları sarılmaya çalışılırken, saat 00.13'te meydana gelen 4,9 büyüklüğündeki en büyük artçı sarsıntı, bölgedeki vatandaşları tedirgin etti.
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre, saat 00.13'te merkez üssü Simav ilçesi olan 4,9 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Deprem, Kütahya il merkezi ve Tavşanlı, Emet, Hisarcık, Şaphane, Pazarlar, Gediz ilçelerinde de hissedildi.
10,4 kilometre derinlikte oluştuğu belirlenen deprem, Simav'da özellikle çadır kentlerde yaşayan vatandaşları tedirgin etti.
Simav ve çevre ilçelerde az hasarlı ve hasarsız binalarda kalan vatandaşlar ise depremi hissettikten sonra sokaklara çıktı. Bazıları telaşla cep telefonlarıyla yakınlarından haber almaya çalışırken, kimilerinin ağladığı gözlendi.
Deprem, ilk belirlemelere göre, Simav'da mevcudun dışında herhangi bir hasara yol açmadı.
19 Mayıs'tan sonraki en büyük artçı sarsıntı, 5,0 büyüklüğünde 28 Mayıs'ta oluşmuştu.


-15 DAKİKA ARAYLA İKİNCİ DEPREM-
Kütahya'nın Simav ilçesi, saat 00.13'te meydana gelen 4,9 büyüklüğündeki depremden 15 dakika sonra 4,4 büyüklüğünde ikinci depremle sarsıldı. Sağlam binalarda yaşayan, ancak depremin ardından paniğe kapılan vatandaşlardan bir bölümü, çadırlara dönmeye başladı.
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre, merkez üssü Simav ilçesi olan saat 00.13'te 4,9 büyüklüğündeki depremin ardından, saat 00.28'de 4,4 büyüklüğünde ikinci sarsıntı meydana geldi. Söz konusu iki deprem, Kütahya ve Uşak ile bu illerin bazı ilçelerinde de hissedildi.
19 Mayıs'ta 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından halkının tamamına yakını çadırlara yerleşen 25 bin 200 nüfuslu Simav'da, bu iki sarsıntıyı hisseden vatandaşlar tedirgin oldu. Çadır ve evlerden çıkan vatandaşlar, sokaklarda bekliyor. Sağlam binalarda kalan vatandaşlardan bazıları ise eşyalarını alarak çadırlara dönmeye başladı.
Simav'da, 19 Mayıs'taki depremden sonra bir süre çadırlarda kalan vatandaşların büyük bölümü, hasarsız ve az hasarlı binalara geçmiş, çadırlarda barınan kişi sayısı 2 bin 500'e kadar düşmüştü.

-HİSARCIK İLÇESİNDE DE VATANDAŞLAR ARASINDA PANİĞE NEDEN OLDU-
Simav ilçesinde, 15 dakika arayla meydana gelen 4,9 ve 4,4 büyüklüğündeki depremler, Hisarcık ilçesinde de vatandaşlar arasında paniğe neden oldu.
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Deprem Araştırma Merkezi verilerine göre, Simav'da 00.13'te 4,9, 00.28'de 4,4 büyüklüğünde orta şiddette iki deprem kaydedildi. Sarsıntıların ardından 9 saatte merkez üsleri Simav, Şaphane, Gediz ve Hisarcık olan, en küçüğü 2,2, en büyüğü 3,9 büyüklüğünde 75 deprem daha meydana geldi.
Hisarcık ilçesinde de hissedilen depremin herhangi bir can ve mal kaybına yol açmaması teselli kaynağı oldu. Depreme evlerinde yakalanan vatandaşlar, panik halinde sokağa çıktı. Vatandaşların bazıları geceyi sokakta ve daha önce mahallelerde kurulan çadırlarda, kimileri ise akrabalarının tek katlı evlerinde geçirdi

SİMAV KAYMAKAMI ÜNAL: -''ŞU ANDA YAPMIŞ OLDUĞUMUZ TESPİTLERDE, GEREK İLÇE MERKEZİMİZDEN GEREKSE BELDE VE KÖYLERİMİZDEN YIKILMIŞ BİR BİNA VEYA ENKAZ HABERİ GELMEMİŞTİR''
KÜTAHYA - Simav Kaymakamı Yüksel Ünal, peş peşe meydana gelen 4,9 ve 4,4 büyüklüklerindeki depremler sonrası yaptıkları tespitlerde, ilçe merkezi, belde ve köylerden yıkılmış bir bina veya enkaz haberi gelmediğini söyledi.
Çadır kenti ziyaret ederek vatandaşlarla görüşen Ünal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 19 Mayıs'tan sonra artçı şokların devam ettiğini anımsattı.
Depremi izleyen günlerdeki en büyük artçıların 5,0 ve 4,5 olduğunu, bugün de 4,9 ve 4,4 büyüklüklerinde iki deprem yaşadıklarını ifade eden Ünal, şöyle konuştu:
''Şu anda yapmış olduğumuz tespitlerde, gerek ilçe merkezimizden gerekse belde ve köylerimizden yıkılmış bir bina veya enkaz haberi gelmemiştir. Hastanemizde sadece yüksek tansiyon ve şeker hastalarıyla ilgili çok az bir yığılma olmuş. Halkımız zaten bilinç altına yerleşmiş olan deprem korkusunu unutmaya başlamışken depremi yeniden hatırladı. 'Deprem unutulduğu anda gelir' diye bir söz var. Bugün hakikaten bizim için öyle oldu. Evler tamir edilmeye, deprem unutulmaya başlanmıştı. 4,9 ile beraber şunu öğrenmiş olduk; deprem unutulmadı, burada Simav'da ayakta. Simavlılarımız biraz panik olmuştur ama inşallah bu günleri de aşacağız.''

-SİMAV 1,5 SAATTE 34 KEZ SALLANDI-
Simav'da, 4,9 ve 4,4 büyüklüklerindeki depremler dahil 1,5 saatte 2,5 ile 3,9 arasındaki büyüklüklerde 34 sarsıntı kaydedildi.
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre, Simav'da saat 00.13'te 4,9, 00.28'de 4,4 büyüklüklerinde yaşanan depremler dışında 1,5 saatte 32 sarsıntı daha oldu.
En büyükleri saat 01.24 ve 02.41'de 3,9, en küçüğü ise saat 00.57'de 2,5 büyüklüklerindeki depremler, 3,8 ile 24,1 kilometre arasındaki derinliklerde meydana geldi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com