Simav'a deprem istasyonu!

Simav'a deprem istasyonu!
DOĞA HAREKETLERİ ARAŞTIRMA DERNEĞİ, SİMAV'DA DEPREMLERİN ÖNCEDEN TAHMİN EDİLMESİ AMACIYLA İZLEME İSTASYONLARI KURULMASI İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI -DERNEK BAŞKANI AGALDAY: -''İSTASYONLAR SAYESİNDE BÜYÜKLÜĞÜ 5 VE ÜZERİNDEKİ DEPREMLERİN BİRKAÇ GÜN ÖNCEDEN TAH

DOĞA HAREKETLERİ ARAŞTIRMA DERNEĞİ, SİMAV'DA DEPREMLERİN ÖNCEDEN TAHMİN EDİLMESİ AMACIYLA İZLEME İSTASYONLARI KURULMASI İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI -DERNEK BAŞKANI AGALDAY: -''İSTASYONLAR SAYESİNDE BÜYÜKLÜĞÜ 5 VE ÜZERİNDEKİ DEPREMLERİN BİRKAÇ GÜN ÖNCEDEN TAHMİN EDİLEBİLMESİ İÇİN GEREKLİ ÖLÇÜMLERİN YAPILABİLMESİ MÜMKÜN HALE GELECEK''
Doğa Hareketleri Araştırma Derneği (DOHAD), 19 Mayıs'ta 5,9 büyüklüğünde deprem yaşanan Kütahya'nın Simav ilçesinde, depremlerin önceden tahmin edilmesi amacıyla izleme istasyonları kurulması için çalışma başlattı.
DOHAD Başkanı Fuat Adalgay, yaptığı açıklamada, Simav Belediyesi ile iş birliği yaparak kuracakları istasyonların sayısının ilk etapta 6 olacağını söyledi.
Bu istasyonlar aracılığıyla olası büyük depremlerin önceden tahmin edilmesinin planlandığını belirten Agalday, istasyonların yerlerinin belirlenmesi için ilçede fizibilite çalışması yürüttüklerini bildirdi.
Agalday, istasyonları kurunca hemen veri aktarımına başlayacaklarını dile getirerek, Simav'ın ihtiyacı olan istasyon sayısının 10 olduğunu kaydetti.
Kurulumu yapılacak ilk istasyonların yerlerinin, ilçe merkezi, Öreğler ve Söğüt beldeleri olarak belirlendiğini ifade eden Agalday, şöyle konuştu:
''İstasyonlar sayesinde büyüklüğü 5 ve üzerindeki depremlerin birkaç gün önceden tahmin edilebilmesi için gerekli ölçümlerin yapılabilmesi mümkün hale gelecek. İlk istasyonumuzu Öreğler beldesine geçici olarak kurduk. Şimdilik sadece acil olan sismometremizi çalıştırabildik. İstasyon için gerekli olan yapı tamamlandığında tüm ekipman çalıştırılmaya başlanacak. İstasyonlarımız sismik ve jeofiziksel veriler gibi çeşitli disiplinlere ait verileri 24 saat boyunca toplayarak İstanbul'daki merkeze gönderiyor. Burada yapılan analizler sonrası oluşabilecek herhangi bir anormal durum hemen tespit edilecek. Bu da depremleri birkaç gün öncesinden tahmin etmemize yardımcı olacak.''

-''DEPREMLER ÖNCEDEN TAHMİN EDİLEBİLİR''-

Agalday, 8 yıldır edindikleri deneyimler doğrultusunda, disiplinli çalışmalar yapılırsa depremlerin önceden tahmin edilebileceğini anlattı.
Deprem tahminlerinin doğru ve güvenilir yapılabilmesi için mutlaka çok fazla değişkenin ölçülmesi gerektiğine işaret eden Agalday, DOHAD tarafından yürütülen sayısal ölçüm ağı projesi kapsamında birçok parametrenin aynı anda birçok istasyondan toplandığını ve ''www.yerdurumu.org'' adlı internet sitesinde yayınlandığını belirtti.
Agalday, Simav'da kurulumuna başlanan istasyonların, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Berk Üstündağ tarafından geliştirilerek Çınarcık, Gemlik, Marmara Ereğlisi, Yeni Çiftlik ve Nilüfer istasyonlarında uygulanan yüksek duyarlıklı sistemle benzer özellikler taşıdığını sözlerine ekledi.
Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan ise istasyonların Simav için yararlı olmasını ümit ettiklerini dile getirerek, ''Bölgemiz bir deprem bölgesi. Olası depremlerden ne kadar önce haberdar olursak, mal ve can kayıpları da o kadar aza indirilir'' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com