Simav'a ikinci deprem öncü izleme istasyonu

Simav'a ikinci deprem öncü izleme istasyonu
Şubat ve mayıs aylarında depremlerin vurduğu Kütahya'nın Simav ilçesinde, Doğa Hareketleri Araştırma Derneği (DOHAD) tarafından depremlerin önceden tahmin edilebilmesi için kurulan ikinci istasyon da hizmete girdi.

Şubat ve mayıs aylarında depremlerin vurduğu Kütahya'nın Simav ilçesinde, Doğa Hareketleri Araştırma Derneği (DOHAD) tarafından depremlerin önceden tahmin edilebilmesi için kurulan ikinci istasyon da hizmete girdi.
Dernek Başkanı Fuat Agalday, yaklaşık 2 ay önce Çitgöl beldesine kurdukları istasyonun ikincisini ilçe merkezine 6 kilometre mesafedeki Öreğler beldesinde kurduklarını ve istasyondan ilk işaretleri almaya başladıklarını bildirdi. Üçüncü istasyonu birinci derece deprem kuşağındaki Simav ilçe merkezinde kurmayı planladıklarını ifade eden Ağalday, bu hususta Belediye Başkanı Kasım Karahan ile görüştüklerini ve bina inşaatının son aşamaya geldiğini kaydetti.
Kurum olarak Simav ve çevresinde istasyon sayısını 9'a çıkarmayı hedeflediklerini dile getiren Ağalday, bu istasyonlar sayesinde bölgede 5.0 ve üzerindeki büyüklüklerde oluşabilecek depremleri önceden tahmin etmeyi amaçladıklarını kaydetti. İstasyonlardan elde edilen sismik ve jeofiziksel verilerin günün 24 saati İstanbul'daki merkeze yansıtıldığını vurgulayan Ağalday, "Merkezde yapılacak analizlerde anormal durum tespit edilirse bu durum vakit geçirilmeden bölgedeki yerel yöneticilere bildirilecek. Bu
verilerin bölgeye kısa sürede ulaşması ile de daha fazla can ve mal kaybının önlenmesi hedefleniyor" dedi.
Depremden önce tabiatın işaret verdiğine dikkat çeken Ağalday, "Doğayı ve ölçülebilir jeofiziksel verileri çok iyi ve disiplinli bir şekilde izlersek depremlerden önceki değişimleri tespit edebiliyoruz. Bu da bize depremleri önceden tahmin etme imkanı veriyor. Deprem tahmini için fay noktalarına yüksek hassasiyete sahip cihazlar yerleştirilmesi gerekiyor. Deprem tahminlerinin doğru ve güvenilir olması için mutlaka çok fazla değişkenin ölçülmesi gerekli. Tek parametre takibiyle yapılan tahminler yanıltıcı
sonuçlar verebilir" diye konuştu.
Simav'a bağlı Çitgöl ve Öreğler beldesinde kurdukları istasyonların İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından geliştirilen kayaç izleme istasyonlarının benzeri olduğuna vurgu yapan Ağalday, "Maksadımız birinci derece deprem kuşağındaki Simav'da yer altındaki değişimlerden önceden haberdar olup daha fazla can ve mal kaybını önlemek" ifadelerini kullandı.
Öreğler Belediye Başkanı Özden Akçay ise, "19 Mayıs'taki 5,9'luk depremden etkilenen beldemizde böyle bir faaliyette bulunan DOHAD yöneticilerine teşekkür ediyorum. Biz kurulacak istasyon için DOHAD'a binanın inşaatı hususunda yardımcı olduk. İstasyonun teknik donanımını DOHAD karşıladı" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com