Simav'da 4 bin dönüm ekili alan sular altında

Simav'da 4 bin dönüm ekili alan sular altında
Kütahya'nın Simav ilçesinde etkili olan yağış ve eriyen kar suları, Simav Çayı'nın taşmasına yol açtı. Güney beldesi sınırları içerisinde kalan 4 bin dönüm ekili arazi sular altında kaldı.

Güney beldesinin Cuma Mahallesi Muhtarı Mehmet Karaman ile birlikte sular altında kalan Göl mevkiinde incelemelerde bulunan Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, aşırı yağışlarda taşkınlara yol açan Simav Çayı'nın havaların düzelmesiyle birlikte bahar aylarında Devlet Su İşleri (DSİ) Kütahya İl Müdürlüğü tarafından ıslah edileceğini belirtti.

Konuyu DSİ Kütahya İl Müdürlüğü yetkilileri ile görüştüğünü ifade eden Başkan Bütüner, "Simav Çayı'nın sular altında bıraktığı 4 bin dönümlük arazide vatandaşın
ektiği buğday ve arpa gibi hububat tamamen zarar görmüş. Bölgede sular ancak haziran aylarına doğru çekilir. Bundan sonra da buğday ve arpadan bir şey beklemek hayal olur. Çiftçinin emeği sular altında kalmış
" dedi.

Bölgeye ekim yapan çiftçilerin zararının karşılanmasını talep edeceklerini kaydeden Başkan Bütüner, "Yaptığımız hesaplara göre çiftçinin bölgedeki hububat zararı 600 bin lirayı bulur. Bölgeye buğday ve arpa ekimi yapan çiftçimizin emeği sular altında kalmış. Simav Çayı'nın ıslahı gerekir" diye konuştu.

Cuma Mahallesi Muhtarı Mehmet Karaman ise, "Bu sene hem yağmur hem de kar yağışı, geçen yıllara göre en az iki veya üç katı oldu. Yağmurların oluşturduğu sellerin ardından yüksek kesimlerdeki karların da erimeye başlamasıyla Simav Çayı'nda taşkınlar oluştu. Taşan sular beldemize ait Göl mevkiinde 4 bin dönümlük ekili alanı sular altında bıraktı. Çiftçimiz mağdur oldu. Zararlarımızın karşılanmasını talep ediyoruz" dedi.(SNK)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com