Simav'da deprem korkusu

Simav'da deprem korkusu
Artçı sarsıntıların devam ettiği Kütahya'nın Simav ilçesinde deprem tedirginliği sürerken, Şenköy beldesinde birçok vatandaş derme çatma çadırlarda yaşıyor.

Artçı sarsıntıların devam ettiği Kütahya'nın Simav ilçesinde deprem tedirginliği sürerken, Şenköy beldesinde birçok vatandaş derme çatma çadırlarda yaşıyor.
19 Mayıs 2011'de 5,9, son olarak 16 Nisan 2012'de 4,8 büyüklüğünde depremle sarsılan birinci derece deprem kuşağındaki Kütahya Simav'da son 8 günde 300'den fazla artçı sarsıntı meydana geldi. Yaşanan depremlerin büyük bir kısmının merkez üssü olan Şenköy beldesinde ise vatandaşlar depremin tedirginliğini diğer bölgelere nazaran biraz daha fazla hissediyor. Son bir haftadır yaşadıkları depremler sebebiyle halkın büyük kısmı evlerinin önüne kurdukları derme çatma çadırlarda kalıyor. Kimi vatandaşlar
traktörünün römorkunu deprem çadırına dönüştürürken, kimileri naylonla örttüğü barakada, bazılarıysa piyasadan temin ettikleri çadırlarda kalıyor.
Simav'da 16 Nisan'dan bu yana devam eden artçı sarsıntıların en fazla Şenköy beldesinde hissedildiğini ve kendilerini sokağa atmaktan başka çare bulamadıklarını dile getiren vatandaşlar, tek tesellilerinin can ve mal kaybı olmaması olduğunu söyledi.
Şenköylüler devletin kendilerine çadır ve battaniye yardımında bulunmasını beklediklerini ifade ederken, MHP'li Belde Belediye Başkanı İsmail Barındık, vatandaşların 16 Nisan 2012'den bu yana derme çatma çadırlarda barındığını söyledi. Devam eden sarsıntılar yüzünden vatandaşların işlerine güçlerine bakamadıklarını, psikolojilerinin giderek bozulduğunu ileri süren Barındık, "Devletimizin bize yardım eli uzatmasını bekliyoruz. Depremlerin biraz daha devam etmesi halinde şirin beldemizden büyük bir göç
dalgasının başlaması kaçınılmaz olacak. Belde halkımız perişanlık çekiyor. Bize uzanacak yardım elini bekliyoruz" dedi.
Şenköy'ü ziyaret eden Simav Muhtarlar Derneği Başkanı Raif Adıgüzel ise, "Ummadığımız bir manzara ve görüntü ile karşılaştık. Doğrusunu söylemek gerekirse buraya gelmeden önce duyduklarımızın biraz abartılı olduğunu düşünüyordum ancak gördüğüm manzara karşısında dehşete düştüm. Şenköy halkı çaresizlik içinde derme çatma çadırlarda yaşıyor. Devletimizin bir an önce Şenköy'e konteynır, çadır ve battaniye yardımında bulunmasını bekliyoruz" diye konuştu.
(ERK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com