“Simav'da depremzeler yeni yıla yeni konutlarında girecek”

“Simav'da depremzeler yeni yıla yeni konutlarında girecek”
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ)'nin yaptığı konutlarda İncelemelerde bulunmak üzere dün Simav'a gelen Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, depremzedelerin yeni yıla yeni konutlarında gireceklerini söyledi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ)'nin yaptığı konutlarda İncelemelerde bulunmak üzere dün Simav'a gelen Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, depremzedelerin yeni yıla yeni konutlarında gireceklerini söyledi.

19 Mayıstaki 5,9'luk depremin ardından TOKİ'nin bölgede evleri ağır hasar gören depremzedeler için başladığı 928 kalıcı konutun yapımının hızla devam ettiğini ve müteahhitlerin söz verdikleri günden bir ay önde gitmelerinin kendilerini sevindirdiğini ifade eden Vali Kenan Çiftçi çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.
Evleri ağır hasar gören vatandaşlar için yaptırılan 928 kalıcı konuta şu ana kadar 600 civarında vatandaşın talepte bulunduğunu dile getiren Vali Çiftçi, ellerinde 200 dolayında stokta konut bulunduğunu söyledi.
Depremde evi hasar gören hiçbir vatandaşın sokakta kalmaması için başlattıkları planlı çalışmanın kusursuz bir şekilde devam ettiğini vurgulayan Vali Çiftçi, orta hasarlı ev sahipleri içinde bu bölgede kiralama yöntemi uygulamak suretiyle dışarıda kalmalarını önleyecek planlarının hazır olduğunu kaydetti.
Orta hasarlı binalar ile ilgili yeni bir çalışmaları bulunduğunu anlatan Vali Çiftçi, “Biz Pamukkale Üniversitesi ile bir anlaşma yaptık. Bu ay sonuna kadar orta hasarlı binalar tamir edilebilir mi ?,Yoksa hakikaten yıkılması mı lazım. Tamiri ekonomik mi değil mi? Bunları şu anda test ediyoruz. Bu ayın sonunda raporları bize gelecek. Eğer tamir edilemeyecek durumda iseler onlarda hak sahibi olacaklar ve buradaki konutlardan talep ettikleri takdirde borçlanmak kaydıyla alacaklar” dedi.
Simav'daki Çadır Kentte şu anda 120 ailenin kaldığını ifade eden Vali Kenan Çiftçi, bu vatandaşların da kiracılardan oluştuğunu bildirdi.
19 Mayıstaki 5.9'luk depremden en çok etkilenin Simav başta olmak üzere Şaphane, Pazarlar ve Hisarcık ilçelerinde hayatın 7-8 ay gibi bir süreçte yeniden eski haline dönmesini beklediklerini ifade eden Vali Çiftçi, “Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Simav depremi ile ilgili bizlerden her gün bilgi alıyor. Sağ olsunlar. Başta Başkanımız olmak üzere Maliye Bakanımız, Tarım bakanımız, Meclis Başkanımız ve ilgili diğer tüm Bakanlarımız deprem ile ilgili ne istediysek verdiler. Eksiklerin giderilmesi yönünde çok büyük gayretleri oldu. Büyük çaba sarf ettiler. Onların bu gayretleri ve çabaları sonucu bir iki yıl sürmesi gereken normalleşme çalışmalarımızın 7 veya 8 ay gibi kısa bir sürede bitmesini bekliyoruz. Şundan halkımız emin olsun. Simav'da hiçbir depremzede sokakta kalmayacak. Yeni yıla yeni konutlarında girecekler” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com