Simav'da festival tadında kurtuluş

Simav'da festival tadında kurtuluş
Simav’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 91. yıldönümü dolayısıyla belediyenin önderliğinde iki bölüm halinde düzenlenen törenler festival havasında geçti.
Törenlerin ilki Belediye önünde ikincisi ise Panayır alanında gerçekleşti.
 
Yöresel kıyafetleri ve ellerinde silahlarla Karşıyaka Tepesinden inen zeybekler Belediye Meydanına gelerek burada kısa bir gösteri yaptıktan sonra Kaymakam İbrahim Süha Karaboran, Garnizon Komutanı Binbaşı Mustafa Akyer, Belediye Başkanı Kasım Karahan ve tören alanında hazır bulunan diğer protokol üyelerini tebrik ederek kutladı. Atatürk Anıtına çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından protokol daha sonra davul ve zurna eşliğinde Mor ve Sarı Zeybeklerle birlikte törenlerin yapılacağı Panayır alanına geçti.
 
Töreni izlemeye gelen vatandaşlar günün anlam ve önemini belirtir konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Belediye Başkanı Kasım Karahan’ı uzun süre alkışladı. Karahan, 91 yıl önce kanlarını akıtarak verdikleri mücadele sonrası Simav’ı kurtararak kendilerine teslim eden atalarını yad ettiklerini bildirdi. Kurtuluş Savaşında büyük kahramanlıklar sergileyen Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile bu uğurda şehit düşenlere Allah'tan rahmet gazileri de uzun ömürler dileyen Karahan, atalarına layık birer evlat olabilmek için mücadele verdiklerini anlattı.
 
Vatandaşlar sergiledikleri folklor gösterilerinden dolayı Simav’ın düşman işgalinden kurtarılışında önemli payı bulunan mor ve sarı zeybeklerin sergiledikleri folklor gösterilerini ayakta alkışladı.
 
Panayır alanındaki etkinlikler kapsamında kürsüye çıkan Simav Yaren başı Kemal Makas ilçede yaren kültürünü bir asrı aşkın bir süredir sürdürmeye çalıştıklarını söyledi. Makas, mazisi kahramanlıklarla dolu ecdatlarını Simav’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 91. Yılında yad ettiklerini ve kutlamaların Simavlılara hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.
 
Türk Hava Kurumu (THK) Eskişehir ve Ankara paraşüt ekibi Simav semalarında gösteri uçuşu yaparak etkinliklere destek verdi. Vatandaşlar onları selamlayarak katılımlarından dolayı teşekkür etti.
 
Simav’ın düşman işgalinden kurtuluş törenleri kapsamında akşam panayır alanında pop müzik sanatçısı Gökçe tarafından açık havada halka ücretsiz halk konseri verileceği, bunun yanında belediye tarafından havai fişek gösterisi, askerler tarafından fener alayı düzenleneceği bildirildi.
 
Vatandaşlar Simav’ın düşman işgalinden kurtuluşun 91. Yıl etkinlerinin festival havasında kutlanmasında belediye başkanı Kasım Karahan başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti.(SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com