Simav'da halıustalarına sertifika!

Simav'da halıustalarına sertifika!
Kütahya Simav Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü, 4 ayda ipek halı dokuması öğrenen 94 bayana sertifika verdi.

Halk Eğitimi Merkezi tarafından düzenlenen kursa katılan 94 ev hanımı, Naşa Belediyesinin sanat atölyesine dönüştürdüğü binada Özpay Şirketinin temin ettiği malzemelerle dört aylık süreçte ipek halı dokumasını öğrendi. Dört aylık eğitimin ardından her biri ipek halı ustası olan hanımlara sertifikaları düzenlenen törenle teslim edildi.
Törene Halk Eğitimi Merkezi Müdür Yardımcısı Ahmet Sünbül, Naşa Belediye Başkanı Kadir Bütüner, Özpay Halıcılık Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Özpay ile kursiyerler katıldı.
Kursun tamamlanmasının ardından ipek halı dokumasını öğrenen 53 ev hanımına faaliyetini sürdürdüğü şirketinde şimdi iş verdiğini vurgulayan Özpay Halıcılık Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Özpay, “ Atölyemizde dokunan halıların tamamı iç piyasada çok rahat alıcı buluyor. Önceleri kaba halı dokuyarak daha az para kazanan hanımlar şimdi ipek halı ustası olunca ellerine daha çok para giriyor” dedi.
İpek halı dokumacılığının özel bir ilgi gerektirdiğini anlatan Yücel Özpay, Simav'dan ayrılmayı düşünmediğini ve şirketin faaliyetlerini Naşa beldesinin yanı sıra ilçenin diğer bölgelerinde sürdürmek istediğini bildirdi.
Törende kısa bir konuşma yapan Naşa'nın MHP'li Belediye Başkanı Kadir Bütüner'de İş-Kur destekli ipek halı kursu sayesinde beldesinde ev hanımlarının her birinin meslek sahibi olduğunu, işsizlik probleminin çözüme kavuştuğunu ve aile bütçesine önemli katkı sağlandığını kaydetti.
Bütüner, “ Hanımlara 4 aylık süreçte sigorta dahil diğer sosyal haklarını veren İş-Kur başta olmak üzere halı dokumasını öğreten Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne, kurs sürecinde büyük bir uyum içerisinde çalıştığımız Özpay Halıcılık Şirketine teşekkür ediyorum. Vatandaşımıza istihdam sağlayacak bu yöndeki değişik kurslara belediye olarak her türlü desteği sağlamaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Kursta edindikleri bilgi ve becerilerle ipek halı dokuma ustası olma fırsatı yakalayan ev hanımları bu imkanı kendilerine sağlayan herkese teşekkür ettiler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com