Simav'da “Jeotermal Açılımı”

Simav'da “Jeotermal Açılımı”
Kütahya Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan, Kütahya İl Özel İdaresinin Simav'a sıcak su sağlayan Eynal Kaplıcaları Bölgesinde önceleri MTA'nın elinde bulundurduğu Termal Sıcak su Arama ve Kullanma Ruhsatı”nın Zorlu Enerji gurubuna veri

Kütahya Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan, Kütahya İl Özel İdaresinin Simav'a sıcak su sağlayan Eynal Kaplıcaları Bölgesinde önceleri MTA'nın elinde bulundurduğu Termal Sıcak su Arama ve Kullanma Ruhsatı”nın Zorlu Enerji gurubuna verilmesinin ilçede gerginliğe yol açtığını söyledi. Karahan, karşı tarafın talebi üzerine konuyu Belediye Encümen üyelerinin de hazır bulundukları bir toplantıda ele aldıklarını ve sonuçlarıyla ilgili önemli açıklamanın 28 Ağustos 2009 günü yapılacağını bildirdi.
Karahan, vatandaşları rahatsız eden ruhsatlandırma konusuna açıklık getirmek için 21.dönem Kütahya Milletvekili Abdullah Erdem Cantimur'un da bulunduğu bir ortamda gazetecilere açıklamalarda bulundu. Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan söz konusu toplantıda Belediye Encümeni AK Partili Mehmet Uluer ile CHP'li üye Mustafa Atanın da hazır bulunduğunu kaydetti. Görüşmenin detaylarını önümüzdeki günlerde düzenleyeceği basın toplantısıyla halka anlatacağını dile getiren Karahan, Zorlu Enerji Gurubuna dair temsilcilerin geçmiş dönemlerde Simav'a birkaç kez gelerek yetkililerle görüştüklerinin anlaşıldığını bildirdi. Karahan kendisinin Zorlu Enerji Gurubunun temsilcileriyle yaptığı toplantının kapalı kapılar arkasında değil tam bir şeffaflık içerisinde gerçekleştirildiğini ve konunun yasal boyutlarının ele alındığını kaydetti. Simav Belediyesinin de yararlandığı Eynal Kaplıcalarındaki jeotermal enerjinin bulunduğu alanın Kütahya İl Özel İdaresi tarafından 01. Haziran 2004 tarih ve 04 numaralı ruhsatla Zorlu Enerji Gurubuna “Termal Sıcak Su Arama ve Kullanma Ruhsatı” adı altında ruhsatlandırıldığını anlatan Karahan, konunun Maden Tetkik Arama Enstitüsü (MTA) tarafından yürütmeyi durdurma talebiyle yargıya taşındığını, Simav Belediyesinin de müdahil olarak katılacağı Eskişehir Bölge İdare Mahkemesindeki oturumda Simav halkının haklarını sonuna kadar savunacaklarını bildirdi.
Karahan, kendisinden önceki dönemde gerçekleşen bu işlemler esnasında ilçenin yönetiminde söz sahibi olan seçilmiş kişilerin şimdi, tarafımdan bilgim yoktu, bana bilgi verilmedi, diyerek sorumluluktan kaçmaya çalışmalarına bir anlam veremediğini kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com