Simav’da Kaymakamlık güçlendirilmeyen konutların peşine düştü

Simav’da Kaymakamlık güçlendirilmeyen konutların peşine düştü
Kaymakam Yüksel Ünal, şimdi de güçlendirilme çalışmalarını bir yıldır aksatan ve halen konutlarda oturmaya devam eden orta hasarlı konut sahiplerinin peşine düştü.

Kütahya Simav’da 19 Mayıs 2011’deki 5,9’luk depremden ağır hasar alarak etkilenen toplam 3 bin 344 konut, işyeri, depo, ahır ve samanlığı can ve mal güvenliği açısından kısa sürede boşalttıran Kaymakam Yüksel Ünal, şimdi de güçlendirilme çalışmalarını bir yıldır aksatan ve halen konutlarda oturmaya devam eden orta hasarlı konut sahiplerinin peşine düştü.
19 Mayıstaki 5,9’luk depremde 333 konut, 127 işyeri, 31 depo ve 3 samanlığın orta hasar gördüğünü ve güçlendirilmesi için sahiplerine sağlanan bir yıllık sürecin dolmak üzere olduğunu ifade eden Kaymakam Ünal, “Yaptığımız incelemelerde orta hasarlı konut sahiplerinin pek çoğunun güçlendirme çalışmasında bulunmadıklarını tespit ettik. Hatta bazılarının çatlak ve patlakları sıvalarla örterek konutlarını ucuz fiyattan kiraya verdiklerini gördük. Bu durum can ve mal güvenliği açısından son derece sakıncalı. Şimdi depremden orta hasarlı etkilenen vatandaşlara konutlarını boşaltmaları yönünde birer tebligat gönderdik. Bunun yanında orta hasarlı konutların elektriklerinin kesilmesi için TEDAŞ yetkililerine, içme suyu ve jeotermal enerjilerinin kesilmesi için Simav Belediyesine, takibi için de İlçe Emniyet Müdürlüğüne de tebligatların aynısının gönderdik. Bunların sıkı bir takipçisi olacağız. Orta hasarlı konutlarda güçlendirme yapılıncaya kadar oturmak halen yürürlükteki afet kanunu ve ilgili maddelerine göre imkansız. Mayıs-2012’ye kadar güçlendirmesini yapmayan orta hasarlı konutları da ağır hasarlı konutlar gibi yıkacağız. Bunda kesin kararlıyız” dedi.
Orta hasarlı konutlarda güçlendirme yapmadığı halde oturmaya devam vatandaşlar başta olmak üzere bu konutların elektrik, içme suyu ve jeotermalini kesmeyen görevliler hakkında da sıkı bir inceleme başlattıklarını ifade eden Kaymakam Ünal, “Görevini ihmal eden kamu görevlilerine kabahatler kanuna göre 169 TL para cezası keseceğiz. Ayrıca haklarında yasal işlem başlatılması için Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağım” dedi.
Kaymakam Ünal, Simav halkının depremden yeterince ders almadığını ve bazı gerçekleri görmezlikten geldiğini, ancak kanunların bu hususta kendisine verdiği yetkiyi de sonuna kadar kullanarak vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamaya kararlı olduğunu kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com