Simav'da meydana gelen depremde 684 bina ağır hasar gördü

Simav'da meydana gelen depremde 684 bina ağır hasar gördü
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Merkezi (AFAD), 5,9 büyüklüğündeki 19 Mayıs depreminin vurduğu Kütahya Simav'da 684 binada ağır hasar, 202 bina ile 20 ahırda orta hasar, 7 bin 300 binada da az hasar tespit etti.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Merkezi (AFAD), 5,9 büyüklüğündeki 19 Mayıs depreminin vurduğu Kütahya Simav'da 684 binada ağır hasar, 202 bina ile 20 ahırda orta hasar, 7 bin 300 binada da az hasar tespit etti.

Az hasarlı bina sahiplerine bakım ve onarım masrafı olarak 750 TL para ödeyen AFAD, can ve mal güvenliği açısından 684 ağır hasarlı binaların yıkımına karar verirken, orta hasarlı 202 bina ile 20 ahırın ise belirlenen bir proje ile yeniden güçlendirilmesine karar verdi.
Orta hasarlı binalar ile ilgili kararını yeniden gözden geçiren AFAD, Kütahya Valisi Kenan Çiftçi ile işbirliğine giderek Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden bir heyeti ilçeye davet ederek 202 orta hasarlı binada ikinci bir teknik inceleme başlattı. Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden gelen teknik heyetinin raporlarını dün ellerine alan depremzedeler ikinci depremi yaşadı. İncelenen binaların 136'sı ağır hasarlı çıkan depremzedeler raporlara adeta isyan etti. Eski incelemede
orta hasarlı çıkan binalarının yeni incelemede ağır hasarlı çıkmasına isyan eden depremzedeler, Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden gelen son raporlara itiraz edeceklerini bildirdi.
Simav Kaymakamı Yüksel Ünal, raporlara itiraz süresinin 11 Ağustos 2011 tarihinde dolduğunu, ancak orta hasarlı bina sahiplerinin yasal haklarını arayabilmeleri için Eskişehir İdare Mahkemesine dava açmaları gerektiğini bildirdi. Son incelemeye göre ağır hasara çevrilen orta hasarlı binaların da yıkılacağını ifade eden Kaymakam Ünal, 'Can ve mal güvenliği açısından bunu yapmak zorundayız. Önceki ağır hasarlı olduğu için yıkımına karar verilen 684 binaya şimdi 136 bina daha eklendi. Simav'ın deprem
bilançosu netleşti' dedi.
Ağır hasarlı binaların yıkımından önce elektrik, su ve jeotermallerinin kesildiğini ifade eden Kaymakam Ünal, bu bina sahiplerinin hak sahibi olabilmeleri için AFAD'tan hak sahibi belgesi almaları gerektiğini kaydetti. Ünal, 'Hak sahipliliği belgesini alan ve evi yıkılan vatandaşlarımızı önce Muradınlar Mahallesindeki Yunus Emre Tipi Prefabrik konutlarda misafir ediyoruz, ardından da TOKİ tarafından aynı bölgede yaptırılan kalıcı konutlarına yerleştireceğiz' şeklinde konuştu.
Orta hasarlı binaların belirlenen bir proje dahilinde güçlendirildikten sonra içlerine girilmesine izin verileceğini kaydeden Kaymakam Ünal, 'Devlet orta hasarlı bina sahipleriyle ahır sahiplerine proje bedeli olarak 12 bin liraya kadar güçlendirme kredisi verecek. Bir yıl içerisinde bu binaların güçlendirilmesini isteyeceğiz. Bir yıl sonra yapacağımız kontrollerde bizim istediğimiz projeye göre güçlendirilmeyen binaların elektrik, su ve jeotermallerini de keserek yıkımına karar vereceğiz. Hiçbir
vatandaşımızı çürük binalarda oturtmayacağız' dedi.
Depremzedelerin yeni konutlarını yıkılan evlerinin bulunduğu yerlere yapmasında herhangi bir sakınca görmediklerini vurgulayan Kaymakam Ünal, 'Binaların yapılacağı yerlerde başka bir sorun çıkmadığı takdirde vatandaş yıkılan evinin yerine yenisini yapabilecek. Bunda herhangi bir sakınca yok. Devlet kendi yerine binasını yapmak isteyen vatandaşlara herhangi bir şekilde yardım yapmayacak. Bunu herkesin bilmesi gerekir' dedi.
Rapora isyan eden depremzede Fevzi ve Mustafa Karaoğul, 'Önce güçlendirme raporu verildi. Bunun üzerine çalışmalara başladık. Ardından ikinci inceleme başladı. Pamukkale Üniversitesinden gelen heyetin raporu öncekinin tam tersi. Son rapora göre ev ve işyerimiz ağır hasarlı çıktı. Yıkılacak. Buna izin vermeyeceğiz. Eskişehir İdare Mahkemesinde dava açtık' dedi.
Sami Karataş isimli depremzede, orta hasarlı çıkan işyeri ve evi ile ilgili elinde iki ayrı rapor bulunduğunu, ilk raporun güçlendirme ikinci raporun ise ağır hasar çıkmasına bir anlam veremediğini bildirdi. Sami Karataş, 'Hangi rapora inanacağım. Hakkımı mahkemede arayacağım. Yapılanları haksızlık olarak görüyorum' dedi.
Hüseyin Türk isimli depremzede, 'Benim binamda hiçbir şey yok. Nasıl oluyor da ağır hasar raporu veriliyor. Anlamış değilim. Hakkımı arayacağım' şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com