Simav'da toplu sünnet şöleni

Simav'da toplu sünnet şöleni
Kütahya’nın Simav İlçe Belediyesi öncülüğünde, çiftçilerin bol ürün, esnafların hayırlı kazanç, vatandaşların da kaza, bela ve musibetlerden korunması temennisiyle geleneksel “Büyük Hayır ve Toplu Sünnet Şöleni” düzenlendi.

 Kütahya’nın Simav İlçe Belediyesi öncülüğünde, çiftçilerin bol ürün, esnafların hayırlı kazanç, vatandaşların da kaza, bela ve musibetlerden korunması temennisiyle geleneksel “Büyük Hayır ve Toplu Sünnet Şöleni” düzenlendi.

Büyük şölen için, İlçe Kaymakamı Yüksel Ünal, Belediye Başkanı Kasım Karahan, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda vatandaş Belediye meydanında bir araya geldi. Helva karma şenlikleriyle başlayan şölende, Simav Eynal Kaplıcaları Mehter Takımı ve Gülizar Eren İlkokulu folklor ekipleri iki saat süren gösteride bulundu. Sünnet ettirilecek çocuklar ile hatıra fotoğrafı çektirilmesinin ardından yaklaşık 150 aracın katılımıyla şehir turu attırıldı. Akşamda kapalı spor salonunda gerçekleşen törene, Belediye Başkanı Kasım Karahan'ın davetlisi olarak Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal de katıldı. Sünnet çocuklarının ailelerinin ve Simavlı vatandaşların katıldığı gecede, İzmir Türk Dünyası Müzik topluluğu solistleri söyledikleri halk müzikleriyle izleyenleri büyülediler.

Etkinlik kapsamında hayırsever vatandaşların katkılarıyla hazırlanan çorba, et, helva, pilav ve komposto yaklaşık 20 bin kişiye ikram edildi, 25 yoksul ve kimsesiz çocuk sünnet ettirildi. Kirvelik yapan Belediye Başkanı Kasım Karahan ve Kaymakam Yüksel Ünal tarafından sünnet çocuklarına birer altın ve oyuncak hediye ederken adının açıklanmasını istemeyen hayırsever bir vatandaş da çocuklara birer bisiklet verdi. 

Başkan Karahan, etkinliğe ilişkin yaptığı açıklamada, atalarından miras kalan geleneği devam ettirmeye çalıştıklarını ifade ederek, "Simav halkı bu anlamlı şöleni yerine getirmeyi bir gelenek haline getirdi. Gelenek sayesinde çiftçiler bol ürün, esnaf da hayırlı kazanç elde etmeyi umuyor. Simav'ın başına büyük belalar gelmeyeceğine inanılıyor" dedi.(SBK)

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com