Simav'da yaşlılık maaşı alan 25 kişi hakkını yitirdi

Simav'da yaşlılık maaşı alan 25 kişi hakkını yitirdi
Simav Kaymakamı Yüksel Ünal, ilçede 65 yaş ve üzerinde olup yaşlılık maaşı alan 25 kişinin bu hakkını yitirdiğini bildirdi.

Simav Kaymakamı Yüksel Ünal, ilçede 65 yaş ve üzerinde olup yaşlılık maaşı alan 25 kişinin bu hakkını yitirdiğini bildirdi.
Ünal, gazetecilere yaptığı açıklamada, 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesiz, özürlü ve muhtaç Türk vatandaşlarına aylık bağlanmasıyla ilgili kanundan yararlanıp ilçede maaş alanlardan 25 kişinin, kanunda yazılı kriterleri sonradan kaybettikleri veya ihlal ettiklerinin, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından tespit edildiğini belirtti.
SGK İl Müdürlüğünce Simav Mal Müdürlüğüne gönderilen yazıda, fazla veya yersiz aylık alanların aldıkları aylıkların yüzde 50 fazlasıyla ilgililerden tahsil edilmesinin istendiğini ifade eden Ünal, şunları kaydetti:
''Bu kanundan yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın Kaymakamlığımıza (Mal Müdürlüğüne ? Yeşil Kart Bürosuna) müracaat etmeden önce, kanunda yazılı kriterleri taşıyıp taşımadıklarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Her ne kadar mahallinde araştırma ve inceleme yapılıyor ise de kişilerin sosyal güvenlik yönünden ve mal varlığı durumları, SGK tarafından elektronik ortamda sistem üzerinden takip edilmektedir. Vatandaşlarımıza özellikle mahalle ve köy muhtarlarının, kanunun içeriği ve kapsamı hakkında bilgilendirme ve yönlendirme anlamında azami şekilde yardımcı olmalarını rica ediyorum. Şunun kesinlikle iyi bilinmesi gerekir ki, vatandaşlarımız arasında 65 yaş aylığı olarak bilinen ödeme, 65 yaşını doldurmuş herkese ödenen bir maaş değildir. Özürlü aylığı da her özürlüye verilen bir ödeme değildir. Aylık bağlanabilmenin kriterleri kanun ve yönetmelikle düzenlenmiştir. Ayrıca çok sayıda vatandaşımızı yakından ilgilendiren bu sürecin basitleştirilmesi, hızlandırılması ve vatandaş üzerindeki yükün kaldırılması amacıyla tek adımda hizmet uygulamasının başlatılmasına en kısa sürede geçilmesi planlanmış olup, bu konuda süratle çalışmalar başlatılmıştır.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com