Simav'dan jeotermal atak

Simav'dan jeotermal atak
Kütahya'nın Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan, ilçesini İç Ege'nin cazibe merkezi haline getirmek için hazırladığı projelerin başına jeotermal enerjiyi yerleştirdi

Kütahya'nın Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan, ilçesini İç Ege'nin cazibe merkezi haline getirmek için hazırladığı projelerin başına jeotermal enerjiyi yerleştirdi
. Karahan, 2,5 milyon lira harcama yaparak jeotermal enerji ile ısınan konut sayısını 8 binden 10 bine çıkarmayı hedeflediğini söyledi.
İlçenin Esenevler, Karakür ve 101 Evler Mahallesinde önümüzdeki günlerde başlatacakları çalışmalarla jeotermal enerji ile ısınan konut sayısını 10 bine çıkarmayı amaçladıklarını ifade eden Karahan, enerjiden tasarruf sağlamak amacıyla pilot bölge olarak tespit ettikleri 3 mahalledeki 15 evde kalorimetre uygulaması başlatacaklarını kaydetti. Karahan, kalorimetre uygulamasının olumlu sonuçlar vermesi halinde uygulamanın tüm konutlarda kullanılacağını bildirdi.
Jeotermal enerji ile ısınan konut sayısını artırmak için hazırladıkları projeyi bu günlerde hayata geçirmeyi planladıklarını vurgulayan Karahan, Esenevler, Karakür ve 101 Evler Mahallesindeki konutları kış gelmeden ucuz ve kaliteli ısınma ile tanıştırarak seçim döneminde verdikleri sözlerin hayal olmadığını ispatlayacaklarını kaydetti.
2013 yılında Simav'da mevcut 16 bin konutu jeotermal enerjiyle ısıtmayı planladıklarını vurgulayan Kasım Karahan, bunun içinde önlerinde hiçbir engel bulunmadığını söyledi.
Simav'a hizmet söz konusu olduğunda gerisinin teferruattan ibaret olduğunun altını çizen Karahan,” Hemşerilerime verdiğimiz sözleri zamanı geldiğinde yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Ne söz vermişsek yerine getireceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın” şeklinde konuştu.
İlçede mevcut 16 bin konutun jeotermal enerji ile ısıtılmasının sonsuz yararları olduğunu vurgulayan Kasım Karahan, “Öncelikle temiz enerji kaynağı, jeotermalle ısınmak ve 24 saat sıcak su kullanma olanağına sahip olmak yaşam kalitesini artırmaktadır. İlçemiz, bu sayede daha da yaşanır hale gelecek. Jeotermal enerjiden yararlanmayı bu yüzden önceliklerimiz arasına alıyoruz” diye konuştu.
İlçede 1991 yılından bu yana kullandıkları jeotermal enerji ile ısınmada belediye olarak bu güne kadar yaklaşık 40 milyon TL'sı dolayında bir harcama gerçekleştirildiğini vurgulayan Belediye Başkanı Kasım Karahan, en büyük arzularının başında Simav halkının da ortak olabileceği bir şirket kurup ilçenin tükettiği elektrik ihtiyacını karşılayabilecek şekilde bir elektrik santrali kurmak olduğunu söyledi. Bunun için de hazırlıklar yaptıklarını ifade eden Karahan,” Allah'ın Simav'a bir lütfu olan jeotermal enerjiden en iyi bir şekilde yararlanabilmek için elektrik santralinin yanı sıra entegre tesisler oluşturmak istiyoruz. Bizim en büyük sıkıntımız alan bazında enerji kuyularımızın bulunduğu Eynal Kaplıcaları bölgesine başkalarına ruhsat verilmiş olmasıdır. Bizim dışımızda açılacak kuyular bizim kuyularımızı etkileyecektir. Kayğımız da buradan gelmektedir. Ancak biz bunların olmaması için elimizden gelen her türlü mücadeleyi vermekteyiz. Simav halkını da bu hususta yanımızda görmek bizim mücadele azmimizi güçlendirmektedir” şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com