Simavlı kadınlar ipek halı dokuyacak

Simavlı kadınlar ipek halı dokuyacak
Kütahya'nın Simav ilçesine bağlı Naşa beldesinde, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce açılan İş-Kur destekli el dokuması ipek halıcılık kursu sona erdi.

Kütahya'nın Simav ilçesine bağlı Naşa beldesinde, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce açılan İş-Kur destekli el dokuması ipek halıcılık kursu sona erdi.
Kursa katılan 100 kursiyer 4 ay sonunda ipek halı ustası olarak diploma aldı. Kursiyerlerin 4 ay boyunca dokudukları 300 metre kare civarındaki ipek halılar, projeyi üstlenen Özpay Kardeşler Halıcılık aracılığı ile hem iç, hem de dış piyasada satışa sunuldu. İş-Kur destekli ipek halı kursunun sona ermesi üzerine Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Abdullah Seymanoğlu ile birlikte Naşa beldesine giden Simav Kaymakamı Cengiz Horozoğlu, çalışmalarla ilgili Naşa Belediye Başkanı Kadir Bütüner ve firma yetkilisi Yücel Özpay'dan bilgi aldı.
Kurs açılmasından büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Kaymakam Cengiz Horozoğlu, hanımların hem meslek öğrendiklerini, hem de aile bütçelerine katkı sağladıklarını kaydetti. İlçede istihdama yönelik bu tür kursları desteklemeye devam edeceklerini vurgulayan Horozoğlu, kursiyerlerin yetişmesinde emeği geçen öğretmenleri ve salon temin eden belediyeye teşekkür etti.
İş-Kur'un günlük 15 lira ücret verdiğini, ayrıca kursiyerleri iş kazası ve iş hastalığına karşı sigortaladığını destek sağladığını anlatan Simav Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Abdullah Seymanoğlu, kendilerinin de 4 kurs öğretmeninin maaşlarıyla sosyal haklarını karşılayarak projeye destek verdiklerini söyledi.
Kurstan son derece memnun kaldıklarını dile getiren kursiyerler, bundan sonra Simav halısı yerine ipek halı dokuyarak aile bütçelerine daha çok katkı sağlamak istediklerini söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com