Simavlı seracılar yeni sezondan ümitli

Simavlı seracılar yeni sezondan ümitli
Kütahya Simav'da Eynal Kaplıcaları Bölgesinde 300 dekarlık bir alanda jeotermal enerji kullanarak seracılık yapan üreticiler bol ürün ve iyi bir gelir ile kapattıkları 2010- 2011 tarım sezonunun ardından şimdi daha bol ürün ve iyi bir gelir amacıyla

Kütahya Simav'da Eynal Kaplıcaları Bölgesinde 300 dekarlık bir alanda jeotermal enerji kullanarak seracılık yapan üreticiler bol ürün ve iyi bir gelir ile kapattıkları 2010- 2011 tarım sezonunun ardından şimdi daha bol ürün ve iyi bir gelir amacıyla yeni sezonu beklemeye başladı.
2011- 2012 tarım sezonu için ekim ve dikim işlemlerini tamamlayan Simavlı seracılar yeni sezondan daha umutlu olduklarını bildirdi.
Seracıların ortağı bulunduğu 4 Eylül Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Osman Keldi, yeni sezon için fide dikim işlemlerini tamamlayan üyelerinin çoğunluğunun eski yıllarda olduğu gibi seralarında yine domatese ağırlık verdiğini bildirdi.
Keldi, Simav'daki seralarda ikinci ürün olarak salatalık, üçüncü ürün olarak da biber ve diğer ürünlerin yetiştiğini, bir üyesinin de serasında çiçek üretimi gerçekleştirdiğini kaydetti.
Jeotermal enerji kullanımının yanı sıra sulama suyunda da hiçbir sorun ile karşılaşmayan üyelerinin morallerinin çok düzgün olduğunu ifade eden Başkan Osman Keldi, geçen yıl elde ettikleri yaklaşık 4 bin ton civarındaki domates ile 100 bin ton civarındaki salatalığın markalaşmaları sonucu pazarlanmasında hiçbir sıkıntı ile karşılaşmamalarının yeni sezon için umutlarını artırdığını bildirdi.
Ürünlerini Balıkesir başta olmak üzere Bursa, Eskişehir ve Kütahya'daki anlaşmalı bayilerine teslim ettiklerini ifade eden Başkan Osman Keldi, hormonsuz sera ürünlerinin satışından Simav'lı üreticinin geçen yıl yaklaşık 3,5 milyon TL dolayında bir gelir elde ettiğini, bu yıl ise 4,5 milyon TL dolayında bir gelir beklediklerini kaydetti.
Eynal Kaplıcaları bölgesindeki arazi sıkıntısının giderilmesi halinde kendilerinden ürün talebinde bulunan İstanbul, Ankara ve İzmir gibi üç büyük illere de hormonsuz ürün gönderebileceklerini ifade eden Keldi, “Belediyemiz enerji, soğuk su, diğer alt yapı hizmetlerinde bir dediğimizi iki etmiyor. Bize çok büyük destekler sağlıyor. Biz de bu sayede günde yaklaşık 400 kişiye istihdam sağlıyoruz. Jeotermalli seracılık sayesinde 400 kişi evine ekmek götürüyor” şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com