Simavlılar kendi zeytinini kendi yapıyor

Simavlılar kendi zeytinini kendi yapıyor
Her mevsim sofraların vazgeçilmesi olan zeytinin hasat dönemi olması nedeniyle Çarşamba günleri kurulan halk pazarında Manisa’nın Akhisar ve Aydın’ın Nazilli ilçelerinden getirilen siyah ve yeşil zeytinler salamura yapılmak üzere vatandaşlar t
Mustafa Arıgümüş | Simav

İlçede son yıllarda evlerde salamura zeytin yapımının yaygınlaştığına dikkat çeken zeytin satıcısı Halil İbrahim Adıgüzel, “Halka yeşil zeytinin kilosunu 3-4 liradan, siyah zeytinin kilosunu ise 3-5 liralar arasında satıyoruz. Özellikle siyah zeytin satışı daha fazla oluyor. Çünkü siyah zeytinin salamurası çok daha kolay. Siyah zeytin salamurası için kiloda 100 gram kaya tuzu karıştırarak bir bidonun içerine koyulup ağzı sıkıca kapatılır. Ara sıra bidon sallanıp içerisindeki zeytin karıştırılarak acı suyu çıkarılır ve 20-25 günde yenecek hale gelir. Böylelikle vatandaş piyasadan 8-9 lira arasında alacağı zeytinin kilosunu 3-5 liraya mal etmiş oluyor.” dedi.
 
Yeni mahsul ürün alıcılarından Osman Barut isimli vatandaş, kendi yaptıkları salamura zeytinin hem daha lezzetli, hem de çok daha ucuz olduğunu söyleyerek, “Salamura zeytin yapmak fazla zahmet istemiyor. Kendi elimizle yaptığımız için de gönül rahatlığı ile yiyoruz“ diye konuştu. (SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com