Şimdi de Üniversite Geliyor!

Şimdi de Üniversite Geliyor!
Medipol Üniversitesi için Maliye Bakanlığı arazi verdi, belediye imarı değiştirdi! Plan değişikliği ile park olmaktan çıkarılan araziye İskenderpaşa Cemaati Üyesi ve Medipol´ün Sahibi Koca, üniversite kuracak...

İstanbul'un dört bir yanına Medipol hastanelerini açan Medipolitan Vakfı, şimdi de Medipol Üniversitesi için düğmeye bastı. Daha önce İskenderpaşa Cemaati'ne ait şirketlerin yönetim kurulu başkanlığını yapan Medipolitan Vakfı'nın kurucusu Fahrettin Koca önce Maliye'ye başvurup arazi istedi.

Maliye, İstanbul Beykoz'da 220 dönümlük bir araziyi ön izinle vakfa verdi. Vakıf , imar planında "yeşil alan, park ve otogar" gözüken arazide plan değişikliği yapılması için İstanbul Belediyesi'ne başvurdu. Belediye, plan değişikliğini yaptı ve araziyi "özel eğitim alanı" ilan etti. Araziye, 10 kat yapılaşma verdi. İmar planı değişiklik teklifi, CHHP'lilerin hayır oylarına karşın, Belediye Meclisi'nde kısmen değiştirilerek kabul edildi.

CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi yüksek Mimar Mühendis Mehmet Yıldız, imar planı değişikliğinden önce bu kadar büyük bir arazinin Medipolitan Eğitim ve Sağlık Vakfı'na nasıl tahsis edildiğinin dikkat çekici olduğunu söylei. Yıldız, imar planı değişikliği ile 1.5emsal inşaat artışı ve 10 kat yapılaşma izni verildiğğini belirtti.

Yıldız, "Normal dönemlerde olsa, 10 yıl önce olsa, bu plan için dünya ayağa kalkardı. Devlet arazileri bir şekilde el değiştiriyor. Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı 1/ bin ölçekli çevre Düzeni planına göre İstanbul'un yüksek lisans değil, lisans eğitimi veren bir kent olması öngörülüyordu. Bu doğru bir karardı. Çünkü yeni kurulacak üniversiteler Eskişehir gibi illere kaydırılmalı. Böylelikle İstanbul'a nüfus akışı engellenmeli. Ama bu şekilde özel üniversitelere izin verilerek bu kural çiğneniyor" dedi.

KİMDİR MEDİPOL?
Geçen yıl kurulan İstanbul Medipol üniversitesinin sahibi, Medipolitan Eğitim ve Sağlık Vakfı. İstanbul'un dört bir köşesinde hastanesi bulunan vakfın kurucusu ise Dr. Fahrettin Koca. Vakfın diğer yönetim kurulu üyeleri ise Prof. Dr. Naci Karacaoğlan, Prof. Dr. Ömer Ceran, Dr. Tuncay Aksoy, Özer Koca ve Zeki Ağralı'dan oluşuyor.

Vakfın Kurucusu Fahrettin Koca Medipolitan'ı kurmadan önce kurucuları arasında İskender Paşa CEmaatinin lideri Mahmut Esat Coşan'ın da bulunduğu Haksağ Sağlık Hizmetleri A.Ş.'de yönetim kurulu başkanıydı. Haksağ geçen yıl kapanmıştı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com