Şimdi de zeytin peyniri sahiplendiler

Şimdi de zeytin peyniri sahiplendiler
Yunanistan ile gıda ürünlerinde yaşanan coğrafi işaret anlaşmazlıklarına zeytin ve peynir de eklendi.

Yunanistan, ''Kalamata Zeytini'' ve ''Feta Peyniri'' isimlerinin Türk üreticileri tarafından kullanımının engellenmesini isterken, Türk Patent Enstitüsü konuyla ilgili bir coğrafi işaret başvurusu yapılmadığını, bu ibarelerin kullanımının engellenmesinin mümkün olmadığını bildirdi.

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) internet sitesinde, genel sekreterlik tarafından üyelere yönelik yayınlanan duyuruda Türk-Yunan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 4'üncü dönem toplantısında iki ülke arasında bir ''Mahreç İşaretlerine Dair Uzmanlar Toplantısı'' düzenlenmesinin gündeme getirildiği belirtildi.

Bu kapsamda Yunan tarafınca Yunanistan menşeli ürün olarak tescil edilmiş ''Feta Peyniri'' ve ''Kalamata Zeytini'' gibi bazı ürünlerin Türk üreticiler tarafından kullanıldığının bildirildiği, bu ürünlerin Türkiye'de pazarlanmasının durdurulmasının istendiği kaydedildi.

Ege İhracatçı Birlikleri, üyelerine yaptığı duyuruda firmalardan Ekonomi Bakanlığı tarafından değerlendirilmeye alınması için coğrafi işaretler alanında Yunan şirketlerinin benzer mahiyetteki ihlallerini bildirmesini istedi.

Türk Patent Enstitüsünün, EİB'in sitesinde yer alan bilgi notunda da konuyla ilgili bir coğrafi işaret başvurusu yapılmadığı, bu ibarelerin kullanımının engellenmesinin mümkün olmadığı kaydedildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com