"Şimdi tam şarkı söyleme zamanı"

"Şimdi tam şarkı söyleme zamanı"
CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, zorunlu eğitimin kademeli olarak 12 yıla çıkartılması teklifine karşı Kardelenler isimli şarkıyı seslendiren Sezen Aksu’ya çağrı yaptı.

“Kardelenleriniz kopartılıyor, Baba Beni Okula Gönder çığlığı kesiliyor” diyen Çıray, “Sayın Sezen Aksu şimdi tam şarkı söyleme zamanı” dedi.

CHP Sinop Milletvekili Engin Altay 8 yıl kesintisiz eğitimin de kademeli olduğunu anlatırken “Mini mini birler, eşşek 8’ler” dedi. Bazı milletvekilleri eşek sözünün tutanaklardan çıkartılmasını istedi. Bu sözü öğretmenlik yaptığı dönemde öğrencilerine de söylediğini ifade eden Altay gerek görmedi.

CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, zorunlu eğitimin kademeli olarak 12 yıla çıkartılması teklifine karşı Kardelenler isimli şarkıyı seslendiren Sezen Aksu’ya çağrı yaptı. “Kardelenleriniz kopartılıyor, Baba Beni Okula Gönder çığlığı kesiliyor” diyen Çıray, “Sayın Sezen Aksu şimdi tam şarkı söyleme zamanı” dedi.

Meclis Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda zorunlu eğitimin kademelendirilerek 12 yıla çıkartılması amacıyla bazı kanunlarda değişiklik öngören teklifin görüşmeleri sürüyor. Komisyon toplantısında söz alan CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen, çıraklık eğitimini 11 yaşa indirmenin uluslararası çalışma örgütü kriterlerinin ihlali anlamına geldiğini söyledi. Kız çocuklarının okullaşmasıyla ilgili sorunlara dikkat çeken Türmen, çocuk gelinler sorununun artacağını, teklifin sosyal yaraları deşip, ateşleyeceğini ileri sürdü. Türmen, siyasi hırsların, ideolojilerin ötesine geçip çocukları seviyorsak böyle yapılmaması gerektiğini söyledi.

Bir partinin 5 grup başkanvekilinin kimseye danışmadan, görüşmeden akıllarına esip böyle bir teklif getirdiğini ileri süren CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli, farklı yaş grupları arasında sorun yaşandığıyla ilgili gerekçeleri, “Aile içinde de çocukları cinsiyet v eyaşa göre ayıracak mıyız?” Gelecekte de eğitimde böyle ayrımlar mı yapılacak” diye eleştirdi. Kaleli, klan hukuku mantığında bir düzenleme olduğunu söyledi.

“KARDELENLERİNİZ KOPARTILMAYA ÇALIŞILIYOR”

CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, teklifin gerekçesi açıklanırken çağdaş ülkelerden referanslar verildiğine dikkat çekerek Almanya Cumhurbaşkanının isminin tartışmalı hale gelmesi gerekçesiyle istifa etmesini hatırlattı. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in de haklı-haksız bir kitabı nedeniyle tartışma konusu olduğunu hatırlatan Çıray, güven sorununun Bakan ile başladığını söyledi. Dindar gençlik tartışmalarını haneye tecavüz olarak gördüğünü, bunu söylemenin kimsenin haddi ve hakkı olmadığını ifade eden Çıray, bu konunun tamamen aile ile ilgili olduğunu söyledi.

Hükümetin siyasi dizayndan sonra toplumu dizayn etmeye başladığını ileri süren Çıray, 4+4+4 teklifinin toplumu kendine göre formatlama isteği olduğunu ifade etti. Kardelenlerin bahara erişilmeden kopartılmak istendiğini, kadınların 200 yıllık kazanımlarının tehdit altına girdiğini söyleyen Çıray şöyle devam etti:

“Bir parti kızların geleceğini boğmaya çalışıyor. İzmirli Milletvekili olarak bir İzmirli’ye Kardelen şarkısını Türkiye’ye kazandıran Sezen Aksu’ya seslenmek istiyorum. Kardelenleriniz kopartılıyor, Baba Beni Okula Gönder çığlığı kesiliyor. Sayın Sezen Aksu şimdi tam şarkı söyleme zamanı.” (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com