Simon Kuper'den Kuyt uyarısı

Simon Kuper'den Kuyt uyarısı
Ünlü spor yazarı Simon Kuper, F.Bahçe’nin yeni transferini değerlendirdi.

Türkiye'de birçok insanın futbola bakışını değiştiren isimlerin arasındadır Simon Kuper.

Türkçede "Futbol Asla Sadece Futbol Değildir" adıyla yayımlanan kitabını televizyonda en çok güldüğümüz, yorumlarını eleştirdiğimiz, sosyal medyada yapılan geyiklerle trend olan isimlerin bile anmadan edemediği yazardır. Endüstriyel futbola muhalif olanlar arasında, milyon dolarlarla transfer edilen futbolcular kadar popülerliği vardır.

Aktif futbol yaşantısını sürdüren oyunculardan, geçmişin efsanelerine, Cruyff'tan Messi'ye futbolun yetenekli isimlerine, Pasarella'dan Guardiola'ya ve Mourinho'ya dahi teknik direktörlere... Anelka, Roberco Carlos, Dirk Kuyt'tan Ribery'ye yolu Türkiye'den geçen futbolculara kadar onlarca ismin portresini yazdığı Futbol Adamları kitabının tanıtımını yapan Simon Kuper, Hürriyet Gazetesi'ne konuştu.

İşte İngiliz spor yaarının röportajından satır başları...

GUARDİOLA YENİ FİKİRLERİN ADAMI

"Guardiola, futbol üzerine kişisel ve yeni fikirleri olan bir hoca, bunları tazelemek için vakte ihtiyacı var. Yoksa neden yaşadığınız yerin takımını bırakıp ki dünyanın en iyisi anında başka bir yere imza atasınız ki?"

"Fenerbahçe Kuyt'la anlaşmakta biraz geç kaldı. Türk kulüpleri, yıldız futbolcuları getirmeye çok meraklılar, çünkü taraftarlar bunu seviyor, ama en iyi oyuncular en iyi çağlarında Türkiye'ye gitmiyorlar. Böylece Türk kulüpleri, artık Avrupa'nın büyük takımlarında oynayamayacak kadar yaşlı futbolculara imza attırıyorlar. Lütfen beş altı yıl önceki Kuyt'ı beklemeyin. Fizik gücüyle oynayan bir oyuncu o ve bu tipler erken çöker; forvetler de erken çöker. Ama oyun mantalitesini çok geliştirdi."

FAVORİM İSPANYA

"Dünyanın en iyi topçuları İspanyollar'da. Yaş ortalamalarına baksak, sadece Xavi biraz yaşlı. Henüz şahane bir oyun oynamadılar. Forvetsiz bir sistem deniyorlar ama olmayınca hemen taktik değiştirebiliyorlar. 2010'da Güneş Afrika'da düzenlenen Dünya Kupası'nda da sadece yarı finalde Almanlara karşı harika oynadılar.
Ancak mükemmel bir performans sergilemeden kazanmak, çok iyi bir takıma işaret eder."

ŞİKE FUTBOLUN SONUNU GETİRİR

"Türkiye'de ne olup bitiyor bilmiyorum. Şikenin dünya çapında artış gösterdiğini gayet iyi biliyorum ve bu profesyonel futbolu bitirecek tek şey. Taraftarlar maçın ayarlandığını bilirlerse, maça gitmezler. İtalya'daki 2006 Calciopoli Skandalı'nda bunu gördük. Geçen ay TFF'nin bütün takımları akladığını duyunca hayal kırıklığına uğradım. Birilerinin şike yaptığından eminim. Sahtekarlarınızı cezalandırmalısınız, hangi kulüplerin olaya karıştığını bilmiyorum, aksi taktirde futbolunuz biter."

"Bazıları alt sınıfta yetişen insanların motivasyon unsuru olarak, 'kazanma arzusu'nu öne çıkarıyorlar. Alt sınıflardan gelen çocuklar sokakta top oynayarak daha çok vakit geçiriyorlar. Evde ders çalışan, bilgisayarda oyun oynayan orta-sınıf kökenli çocuklardan daha iyi futbolcular oluyorlar."

BELKİ BİR GÜN ARDA TURAN'I DA YAZARIM

"Maalesef, son yıllarda Türk futbolunu yakından takip etmiyorum. Ama Hiddink mevcut jenerasyonun en kaliteli oyunculardan oluşmadığını söylerken, haklı olduğu kanaatindeyim. Hiçbir futbolcunun Avrupa'nın en büyük kulüplerinde oynamaması dikkat çekici bir şey.

2010 Eylül'de İstanbul'da Türkiye-Belçika maçını izlerken, Türklerin Messi'si Arda'dan bir kez daha çok etkilenmiştim. Arkadaşım Yiğiter Uluğ bana biraz Arda'nın ailesini anlattı, etkilendim. Belki bir gün onun hakkında yazma şansı bulurum; tercihen, Türkiye, 2014 Dünya Kupası'na katılırsa."

"Çocukluk kahramanım Johan Cruyff'tu. Dolayısıyla onunla görüşmek hem iyi hem de korkunç bir deneyimdi. Kitapta açıkladığım gibi, sonunda travmatik bir anlaşmazlık çıktı." (BRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com