Sınav kaygısını oyunla yeniyorlar

Sınav kaygısını  oyunla yeniyorlar
Kütahya Sosyal Bilimler Lisesi’nde okuyan 9.sınıf öğrencileri sınav kaygısını yenmek için edebiyat sorularından oluşan iki kademeli bir oyun geliştirdi. Zar ve üzerinde yazar isimlerinin olduğu çark döndürerek oynanan oyun öğrenciler tarafından çok beğeni
Öğrenciler önce hedefteki üniversiteyi temsil eden piyon seçiliyor. Çark döndürüyor, soruya doğru cevap veren yarışmacı zar atarak ilerliyor. Öğrenciler tarafından hazırlanan bu oyunun adı edebiyat mahlas. Öğrenciler sınav kaygısını yenmek üzere iki kademeli olan üniversite sınavını temsilen iki kademeli oyun hazırladı. 10 kişiye kadar oynanabilen oyun öğrencilerin edebiyat alanında öğrenmede zorluk çektiği sorulardan oluşuyor.
Oyun hakkında bilgi aldığımız oyunu geliştiren 9.sınıf öğrecsi Veysel Fatih Yurt geliştirdikleri oyunla ilgili şunları söyledi: “Bir oyun tasarladık. Edebiyat alanında sınav kaygısını yenmek üzerine. Sınav kaygısını yenmek üzerine tasarladığımız oyun ile farkında olmadan edebiyat dersimizi geliştiriyoruz. Zar ve şans oyunları öğrenciler tarafından seviliyor. Bizde bilgiyi eğlenerek öğretmeyi amaçladık.”dedi.
Oyunun iki kademeli YGS ve LYS sınavlarını temsil ettiğini belirten 9.sınıf öğrencisi Ali Karabulut şunları söyledi: “Oyunumuz iki bölümden oluşuyor. YGS ve LYS sıplain navlarıplain  olmak üzere değplain erlendirdik biz bu bölümleri. Üniversite giriş tünelinden başlayarak amacıplain mıplain z birinci kademeyi bitirip ikinci kademede üniversiteyi kazandıplain nıplain z yerine ulaşmak.”
Edebiyat sorularından oluşan soru kartlarıyla öğrencilerin edebiyat bilgisini arttıran oyun sosyal içerikli dersler içinde uyarlanabiliyor. Öğrencilerin sınav sürecine kadar başından geçebilecek olaylarında kutucuklarda yer aldığı oyunda,  “devamsızlık engeli, rehberlik durağına git” , “arkadaş desteğplain i okul durağu305 na git”,  “sevgili engeli üniversite giriş tüneline git” , “kodlama hatası beş geri git” şeklinde kutucuklar yer alıplain yor.
Oyunu oynayan okul öğplain rencilerinden İplain lknur Üstek ve Feyza Özkaya oyunun çok faydalıplain  olduğplain unu söylüyorlar. “Bu proje ile hem edebiyat bilgimizi pekiştiriyoruz. Hemde eğplain lenceli bir şekilde oyunu öğplain reniyoruz. Ben gayet faydalıplain  olduğplain unu düşünüyorum. Derste öğplain rendiğplain imiz edebiyat bilgilerini oyunla birlikte pekiştirerek daha çok pratik yaparak öğplain renme fıplain rsatıplain  bulduk. Diğplain er arkadaşlarıplain ma da çok yararlıplain  olacağu305 nıplain  düşünüyorum. Çünkü biz bu şekilde sıplain nav kaygıplain mıplain zıplain  yendik.” Şeklinde konuştular.
Projenin danıplain şman edebiyat öğplain retmeni Ahmet Uslu ise şunlarıplain  söyledi.) “Oyunumuzun adı mahlas. Mahlas kelime olarak kurtuluş demek. Amacımız üniversiteye hazırlık öğrencileri sınav kaygısından kurtarmak. Oyunumuz aynı zamanda ödüllü bir oyun. Sosyal Bilimler Liseleri arasında düzenlenen proje yarışmasında altın madalya aldı. Bu oyun üniversite hazırlık öğrencilerine edebiyat öğretmede birebir diye düşünüyoruz. Öğrencilerimizin üniversiteye girişte sınava kaygısı yaşadıklarını biliyoruz. Bu sınav kaygısını nasıl aşabiliriz sorusunun etrafında bu oyun tasarlandı. Oyun üniversite sınavının birinci eve ikinci basamaklarını temsil ediyor. Zar, kart ve piyonlar oyunumuzda önemli. Öğrenciler farkında olmadan oyunu öğrenmiş oluyorlar. Bizim okulumuzda ve Fatih Anadolu Lisesi’nde bu oyunu oynattık. Çok faydalı olduğunu gördük. Öğrencilerimiz farkında olmadan bunları öğrendiler. İsteyen okullarımıza bu oyunu hazırlayıp gönderebiliriz. Bizim öğrencilerimiz büyük bir zevkle oynadılarsa diğer öğrencilerinde bu oyunu oynayabileceğini düşünüyoruz.” 
Yurt genelinde Sosyal Bilimler Liseleri arasında yapılan yarışmada altın madalya alan “Edebiyat Mahlas” isimli oyunu öğrenciler istedikleri zaman oynayabiliyorlar.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com